Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
424 posty 2904 komentarze

Polska na 6 - tkę

R.Zaleski - Członek Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów i Komentatorów.................. Jakość polityki = jakość życia

Huragan Vincent dziś w sejmie.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wg mojego prywatnego rankingu Rostowski jest najgorszym ministrem finansów na świecie.

Osobiście to nie mam zaufania do krzyczących, niekonkretnych, oburzonych, niegrzecznych ministrów finansów. Ministrów którzy zamiast odpowiadać na pytania na wstępie podniesionym głosem atakują posłów opozycji, za brak pomysłów dla rządzących, rozwiązań w kryzysowej sytuacji. Ja słuchając wystąpień ledwie parę minut, kilka wychwyciłem. Rostowskiego pomysły są proste: pożyczać, pożyczać, pożyczać - stosuje je konsekwentnie. Żaden jego poprzednik nie pożyczył nawet połowy tego co on a nie jest to jego ostatnie słowo. Wspomniał też mentorskim tonem o „naprawie finansów publicznych”, którą jednak zauważa tylko rząd. Nie widzieli jej nawet, choć ją postulowali komentatorzy w TVP Info. Proponowali oni zniesienie przeszkód blokujących rozwój gospodarczy, tak aby przedsiębiorca zamiast wypełniać papiery mógł się zająć prowadzeniem biznesu.

Potem w wywiadzie dla oczekującego go w kuluarach wianuszka dziennikarzy, już wyraźnie uspokojony, nasz p.o. geniusza poskarżył się na „ niesamowitą słabość merytoryczną opozycji”, „nawet zakładając że opozycja dobrze chce, to trzeba jeszcze umieć”.
No to zobaczmy co umi nasz minister. Będzie to zimna i obiektywna ocena dwóch najważniejszych światowych rankingów.

Płacenie podatków – 121 miejsce na ok.180 krajów ( im dalsze, tym gorsze)
System podatkowy – 120
Deficyt budżetowy - 113
Dług rządowy – 89
Inflacja – 79

No i ukoronowanie „sukcesów” za największy problem dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, uznano „prawo podatkowe” a to się „udało” tylko kilku krajom na świecie. I nie chodzi tu o wysokość podatków, to też przeszkadza, tyle że mniej.

Bardzo wiele ocen w rankingach lokuje jakość pracy naszego rządu około setnej pozycji, czyli w trzecim świecie ale Rostowski i tak jest nie do pobicia. Wg mojego prywatnego rankingu biorącego pod uwagę wyżej wymienione liczby, jest najgorszym ministrem finansów na świecie.

PS
Rostowski dzięki swojej tyradzie (zapewne po to była) nie odpowiedział na takie pytania posłów jak np. Za ile sprzedano majątku narodowego i na co poszły pieniądze, ile wynosi dług publiczny, dlaczego wycofano pieniądze z funduszu pracy itp. Nasz geniusz jest ponadto.
On i jego szef, woli płacić odsetki, wysprzedawać majątek, zamiast naprawić prawo podatkowe, co nie kosztuje nic a daje wielomiliardowe zyski. Wystarczy żeby było tak dobre jak to, według którego Rostowski płaci podatki w UK.


Źródła:
http://www.doingbusiness.org/data/exploreeconomies/poland
http://reports.weforum.org/global-competitiveness-report/


 

KOMENTARZE

 • dobre...Donald i Vincent to DEBESCIAKI...!!!
  pewnie sobie poradzą w tym locie ...co prawda juz lecą na resztkach kasy i muszą już wkrótce ladowac...a naookoło mgła finansowa ,nie byli szkoleni na symulatorach kryzysu....Schetyna za fotelem pierwszego pilota podaje mu złe dane giełdowe ...Donek myślui ze ma jeszcze rezerwe wysokosci a tu dupa blada...zaraz bedzie brzoza i wielkie PIERDUT w glebę...tak kończą DEBESCIAKI...!!!
 • @val
  Tylko że w tym co oni pilotują, jest 38 mln pasażerów.
 • alez...
  ...ten czlowiek, o ktorym wspominasz
  nie jest od nas :) ... tak jak belka i paru innych...
  ... oni pracuja dla banksterow
  z wall street i city of london ...
  tak jak Lazarz zglosil oficjalnie paczke donalda do prokuratury,
  tak ci z 'paczki finansowej mafii' powinni zostac takze zgloszeni...
  na pochybel im!
 • @BłękitnyOceanstnieje
  I 100 tys ich przybyło za Donalda. A totalitarnemu reżimowi Jaruzelskiego wystarczało chyba 180 tys urzędników, teraz mam 500 tys.
 • @robhood
  A prokuratura to dla kogo pracuje? Pismo Łazarza, olała (jedyne właściwe słowo) .
 • @R.Zaleski
  pełna zgoda...ale pilotuje ten samolot,, Donald nic nie moge Tusk"...i ja juz nie widze szaqns ...brzoza czeka...
 • @val
  9 października jest szansa na zmianę pilota i może "uchod" zadziała. Bez takiej zmiany zero szans.

  W perspektywie 20 lat ekonomicznie rozwalimy się przez demografię, chyba że wcześniej, w ciągu kilku lat przez długi.

  Polacy którzy się teraz rodzą, będa kończyć życie w kilkunastomilionowym kraju.
 • @Autor
  Niezmiennie zadziwia mnie to, jak to się dzieje, że Polacy, ogromna rzesza Polaków nie widzi tego wszystkiego, nie słyszy, nie dociera to do głów...? Skąd zachwyt nad tym, co widać?
  Finanse, te kombinacje, nawet słownictwo branży finansów - no, dobrze, może być trudne, niezrozumiałe, ale...reszta! Drogi - widać gołym okiem nawet laika, pieszego; koleje - to samo; kłamliwe "informacje" wylewające się z mediów - już nawet nie śmieszą, bo jakże można usmiechnąć się, kiedy p. minister zdrowia ewidentnie kłamie o pobojowisku tragedii smoleńskiej z mównicy sejmowej, czy też min. Rostowski rzuca pretensje do opozycji, że nie podpowiada, co on ma robić... Żenujący i nieestetyczny billboard z min. edukacji w roli głównej - to też jest ok?! Jakiej łopaty trzeba użyć, by dotarło do ludzi, że należy "Larum" wołać, a nie hulać na "Tańcach z gwiazdami"! Ech! Szkoda słów!
 • @AnnaZofia
  Mnie to wszystko przypomina rok 1979, pierwsza połowa 80 tego.
  W telwizji Opola i Sopoty. Partia, Gierek.
  System już zgnił ale jeszcze się na farbie trzyma. Ale wystarczy jeden mocny wstrząs i wszystko leci. To co się teraz dzieje to takie wstępne wstrząsy, myślę że jeszcze nie jest to właściwy kryzys. On nastąpi w ciagu paru lat.

  Podstawa to jest wiedzieć co robić jak poleci, w jakim kierunku iść i nie dać się nabrać kolejny raz.
 • @R.Zaleski
  V.Rostowski - "Póki rządzimy, zapewnimy wypłaty rent i emerytur"

  To jest wyraźne straszenie PiS-em choć sam już nie wie skąd brać pieniądze na pokrycie bierzących świadczeń. Trzeba to zapamiętać i spytać jeśli PO wygra wybory i Vincent pokaże pustą kasę...

  Pozdrawiam.
 • @contessa
  Jeśli PO wygra wybory, to podwyższy podatki. Zrobili tak po wyborach lokalnych, zrobią i teraz. Na razie sprzedają PKO BP, mimo silnego spadku cen akcji na giełdach, zostanie go 25%.

  Jeśli Vincent chwali się tym, że dzięki specjalnej linii kredytowej będzie w stanie spłacać emerytury, to jest nieciekawie.
  Zresztą nie może być inaczej. oni czego się nie dotkną to spieprzą. A materia ma ograniczoną wytrzymałość. Pytanie tylko kiedy. Kryzys będzie ekonomiczny, wtedy straszenie PiS nic nie da. Ekonomia jak zawsze wymusi zmianę polityczną, oby nie była jak zwykle pozorna.

  Pozdrawiam
 • @R.Zaleski
  Neoliberalna polityka gospodarcza, zaaplikowana Polsce po 1989 roku ma te same cele co w innych rejonach świata i państwach nią skażonych: przejęcie majątku narodowego tych państw przez globalną mafię finansowo- gospodarczą. Narzędziem tego całego procederu jest system finansowo-walutowy oparty na pieniądzu papierowym i elektronicznym i kreacji długu publicznego. Karty w tej grze rozdaje ten kto kreuje pieniądz będący w tym systemie walutą tzw. rezerwową.
  Ratunkiem dla takich państw jak nasze byłoby to, by w Konstytucji zapisać zakaz tworzenia budżetu z deficytem, a ewentualne pożyczki państwowe powinny być uchwalane w razie potrzeby, na ściśle określone cele, na ściśle określonych warunkach spłaty. To ukróciłoby praktyki przekupywania przez partie wyborców(rozdawnictwo przedwyborcze- kiełbasa wyborcza).
 • @oskar20
  Do Grecji to nam chyba jeszcze kilka lat rządów PO brakuje. Jak dojdziemy do punktu z którego nie ma już powrotu, to będzie wtedy.
  Czyli 80 -100% długu do PKB, teraz oficjalnie jest 55%+ kilka oficjalnie schowanych. Pytanie ile jest pochowanych nieoficjalnie, czyli ile nakłamali. Z tego co jest, łatwo się zrobi znacznie więcej w wypadku światowego lub regionalnego kryzysu. A następny kryzys będzie raczej europejski.
 • Zwyczajne chamstwo
  Nie mam słów.
  Co ten facet sobie wyobraża?
  Gdyby w jakiejś firmie dyrektor tak wydzierał się na prezesów, to natychmiast by wyleciał. A gdyby jego przełożony go nie wywalił, to właściciele wywaliliby jego. Facet który się tak zachowuje jakby mówił: mam właścicieli w d... Czy słusznie? Jeśli PO nie zostanie za to ukarane, to znaczy że Polacy nie chcą mieć swojego państwa.
 • @R.Zaleski
  "Kryzys będzie ekonomiczny, wtedy straszenie PiS nic nie da."

  Jasne ale... obawiam się, że elektorat PO potrzebuje właśnie takiego potężnego kopa poniżej pasa - póki co nie jest w stanie pojąć stanu rzeczy i dopiero jak dostanie w michę w sensie dosłownym i przenośnym, być może uświadomi sobie pewne sprawy. Piszę tak bo obserwuję pewne czatowe ble ble ble - kompletna nirwana i lewitacja i prognozuję, że nadejdzie chwila, w której lemingi położą uszy po sobie ale... zaczną winić PiS za to, że dopuścił do takiego stanu, w którym one - lemingi - nie mają co do gara włożyć i na czym ugotować bo ich psychika została już tak zdewiantowana, że dla nich jedynym chłopcem do bicia w Polsce jest PiS.
  Pozdrawiam.
 • @35stan
  Majątek słabo zarządzany, zawsze jest przejmowany. Międzynarodowy kapitał jest silniejszy od państw, na pewno od słabych państw czy ich atrap.
  Nie sądzę zeby to była jedna mafia. Taka jest poprostu tego natura. To jakby mieć pretensje do piranii ze cię zeżały, czy wirusa że wyewoluował. Trzeba mieć zabezpieczenie, jest nim sprawne,silne, zdrowe ale ograniczone państwo

  Można na kooperacji z kapitałem zyskiwać ale mogą to robić ludzie kierujący się interesem narodowym, nie własnym pojmowanym na dodatek materialistycznie. Tacy, jak np ci którzy zginęli w Smoleńsku. Zresztą pewnie dlatego zginęli. Stanowili przeszkodę nie do ominięcia.

  Nie można jednak mieć złudzeń co do charakteru międzynarodowego kapitału, tu jedynym miernikiem jest pieniądz.
 • I jeszcze słowo...
  Na początku czerwca (wtedy jeszcze był czas na podobne inicjatywy) pisałam na blogu "Żądajmy referendum w każdej sprawie ważnej dla PO i jej obywateli".
  Podśmiewano się ze mnie, określano, że referendum to zabawa... Otóż nie ! Wystarczyło (wtedy) ruszyć dupy z przed komputerów np. w sprawie GMO, o stanie nadzwyczajnym, itd., w reakcji na cokolwiek co zainicjuje PO - żądać referendum bo PO i jej rząd działa za plecami Polaków, nawet za plecami swego twardego elektoratu w co ten nie wierzy ale o czym przekona się niedługo.
  Większość polskiego społeczeństwa zrobiła się leniwa, myśląc, że póki starcza na grilla - jest OK. To część, której amputowano (skutecznie) myślenie jak w szachach - kilka ruchów w przód choć i na prawicy nie brakuje takich, myślących "a co ja z tego będę miał", zamiast myśleć co będzie miał Kowalski z PSL i Malinowska z SLD, Nowak z PO... Amputowano jej (również skutecznie) świadomość, że to wyborcy są kontrolerami rządzących, a nie odwrotnie.
  Polak pretenduje o miano członka społeczeństwa demokratycznego ale z taką mentalnością sam degraduje się do tłumoka, którym kto chce - pomiata i robi ślepym wykonawcą poleceń oraz niewolnikiem. Mówi się, że dziś nikt nie stanie się niewolnikiem na własne życzenie.... Nieprawda !
  Jeśli zmieni się mentalność Polaków - będą szanse na lepszą, normalną Polskę.
 • @contessa
  "Jeśli zmieni się mentalność Polaków - będą szanse na lepszą, normalną Polskę." Dokładnie tak.
  Ludzie myślą ze historia sie skończyła a ona sobie trwa.
  Uważają że wystarczy raz na parę lat jakośtam zagłosować i koniec. Że polityka to rozrywka a nie sprawa ich życia lub śmierci a przynajmniej jakości tego życia.

  "Żeby oni chcieli chcieć"
 • @Jerzy Wawro
  Chamstwo. I to mówienie per "wy", zamiast "państwo". Nikt Tuskowi iitp uwagi nie zwrócił.
  „Pan” to forma męska, a „pani” - żeńska, w grzecznościowych, oficjalnych zwrotach do osoby - lub w rozmowie z nią - słabo znaną, niespokrewnioną, niezaprzyjaźnioną. W liczbie mnogiej, zwracając się do większej grupy osób lub pary, należy użyć formy „państwo”.
  Per pan/pani (państwo) mówi się zatem do osób nowo poznanych, także do tych, wobec których pozostajemy w stopniu jakiejś zależności służbowej (niezależnie do tego, czy znajduje się ona wyżej czy niżej w hierarchii) oraz do wszystkich obcych, na ulicy, w sklepie, w tramwaju."
 • @R.Zaleski
  "I to mówienie per "wy" (...)"

  Potwierdza się to co pisałam o tłumokach...
  Inna sprawa, że po pierwsze - z Tuska nie wyparował PRL. I po drugie - Tusk uważa siebie pomimo "polskość to nienormalność", za jedyną adekwatną i kompetentną polską rację stanu, taką alfę i omegę , zapominając (celowo czy jakkolwiek) o stopniu zależności służbowej, o której wspominasz...
  Aktualna mentalność polska niestety mu w tym pomaga i on na tym żeruje.
  Lemingi niestety pewnych subtelnych niuansów nie dostrzegą bo zajęte są by tu i teraz komplikujące im się przyziemne sprawy, zapewniły im minimum egzystencji. Wbijany zewsząd w ich uśpione ryraniem mózgi model "za wszystko są winne kaczory" nie sprawi, że zastanowią się kto właściwie im beztroski byt zakłuca, że to ten sam, który im go obiecał by tylko zagłosowali na niego.
  Są typy ludzi, którzy by zaspokoić własne ambicje obiecają światu wszystko byle takie prymitywne ambicje zmaterializować. Takim typem jest właśnie Tusk. I kiep kto tego nie widzi.
  Pozdrawiam.
 • @R.Zaleski
  "Płacenie podatków – 121 miejsce na ok.180 krajów ( im dalsze, tym gorsze)
  System podatkowy – 120
  Deficyt budżetowy - 113
  Dług rządowy – 89
  Inflacja – 79"

  Według Banku światowego, w kategorii łatwość prowadzenia biznesu Polska zajmuje 70-e miejsce na świecie i ostatnie w UE.
  Dane dotyczące inflacji (w Polsce w tym roku 5 %) są dość zwodnicze, bo podczas czterech lat rządów PO ceny podstawowych produktów spożywczych, paliw i opłat za mieszkanie wzrosły o ponad 50 % (śmietana 121 %). To oznacza , że dla grupy osób niezamożnych (nie tylko ubogich), czyli większości Polaków, inflacja jest o wiele większa.
  Przytłaczającą większość dochodów budżetowych stanowią podatki pośrednie (według GUS 66 %). Zważywszy na to, że duże firmy, korzystając z komplikacji prawa podatkowego, w praktyce nie płacą podatków, koszta obsługi rosnącego zadłużenie państwa będą ponosić(ze względu na strukturę dochodów budżetowych muszą) zwykli, niezamożni Polacy.

  "A totalitarnemu reżimowi Jaruzelskiego wystarczało chyba 180 tys urzędników, teraz mam 500 tys."

  Jeśli dobrze pamiętam, w 1989-ym roku administracja publiczna liczyła 157 tys. , a obecnie ponad 660 tys.

  Tusk, Rostowski et consortes, za całokształt swojej działalności zasługują na Trybunał Stanu i dożywotnie więzienie. Niestety, wiele na to wskazuje, że ogłupieni przez media Polacy pozwolą tej bandzie przez następne 4 lata dewastować nasze państwo.
 • @contessa
  Tusk opiera się na postPRL, jego elytach, z niego wyrasta. Jego "sukces" tworzy poza nieodpowiedzialną polityką finansową, brakiem zmian naruszających obecne układy tworzą przecież media będące własnością tych którzy na postPRLu najwięcej zyskali. Tusk płaci za to konserwowaniem tego kartelu medialnego.

  To co ludziom Tusk zapewnia trzeba będzie spłacić z odsetkami. Jeśli bedzie kryzys to tego nigdy się nie spłaci - jak w Grecji. Ci którzy dają się oszukać Tuskowi sami sobie są winni ale nistety ciągną na dno całą resztę.

  Co do Tuska to nie rozumiem po co on brał się za politykę, kompletnie sie do tego nie nadaje, tak jak reszta jego kompanii. Może to są marionetki.
 • @Piotr Marzec
  W kategoriach które składają się z wielu czynników wypadamy około 70 tego miejsca. Ale najsłabsze punkty to jakość działania państwa i infrastruktura.

  Cztery lata nie dadzą rady, gospodarka tego nie wytrzyma. Ja im daję 1-3 lata maksymalnie. W wypadku kryzysu który moim zdaniem w międzyczasie nastąpi w Europie, miesiące.

  "W 2010 roku w administracji publicznej zatrudnionych było 440,5 tys. osób, czyli o 2,8 proc. więcej niż w 2009 roku i o 16 proc. więcej niż 2007 roku – podał GUS".

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej