Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
424 posty 2904 komentarze

Polska na 6 - tkę

R.Zaleski - Członek Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów i Komentatorów.................. Jakość polityki = jakość życia

Wyborcza pisze o Gruzji po swojemu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Saakaszwili, który po przeczytaniu artykułu w wyborczej jawi się jako nieciekawy osobnik luźno związany z rzeczywistością. Po zajrzeniu do artykułu w kresy.pl nagle okazuje się być bardzo twardo stojącą na ziemi osobą.

Przedwczoraj ukazał się artykuł w Wyborczej poświęcony głównie polityce obecnego prezydenta Gruzji „Saakaszwili buduje Gruzję po swojemu”. Jest w nim zawartych wiele zastrzeżeń co do jego działań. Np przeniesienia parlamentu do nowego kosztującego 83 mln $ gmachu, w drugim co do wielkości mieście (takiej powiedzmy naszej Łodzi), negatywnych ocenach opozycji tych przenosin i generalnym bałaganie na budowach.
Wyborcza pisze też o chaosie podczas inwestycji, niemożności rozliczenia się z pieniędzy za remonty, remontach tylko fasad. Nierealnych wg niej planach wybudowania nowego 500 tyś miasta w 10 lat. Pisze też o rywalu prezydenta, Iwaniszwilim, którego Saakaszwili oskarża, że jest rosyjskim agentem, pozbawił go obywatelstwa, ukarał 45 mln $ grzywny, a wspierającej go telewizji odebrano nadajnik, o demonstracjach opozycji.
Opisuje Domy Sprawiedliwości, w których w jednym miejscu można załatwić wszystkie sprawy urzędowe, większość w 15 minut, takie co to u nas załatwia się tygodniami albo lepiej. Dobry opis, dla niego tylko warto zajrzeć do artykułu.
Saakaszwili, który po przeczytaniu artykułu w Wyborczej jawi się jako nieciekawy osobnik luźno związany z rzeczywistością. Po zajrzeniu do artykułu w kresy.pl nagle okazuje się być bardzo twardo stojącą na ziemi osobą.
„Budowy na terytorium Gruzji opłaca strategiczny partner kraju – Azerbejdżan. Udzielił on Tbilisi ulgowego kredytu w wysokości 775 mln USD, w tym 200 mln na 25 lat z oprocentowaniem 1% rocznie, a resztę – na 25 lat z oprocentowaniem 5% rocznie. Oczekuje się, że Gruzja spłaci dług dzięki wzrostowi obrotu towarami na swoim terytorium. Według ministra rozwoju regionalnego i infrastruktury Gruzji Ramaza Nikolaszwili międzynarodowi przewoźnicy już wyrazili zgodę na transport kontenerowych, płynnych i innych ładunków nową trasą.”
Zbudowano i wyremontowano inne linie kolejowe „Co ciekawe, w rankingu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF)Gruzja zajmuje 36. miejsce w świecie (ze 132 krajów) pod względem jakości infrastruktury kolejowej. Oznacza to, że wyprzedza takie kraje jak Norwegia, Włochy, Turcja, Polska ( jest w drugiej setce), Izrael, Słowenia, Węgry, Estonia, Grecja i inne.”
Buduje się linie tramwajowe w Tbilisi, których nie było. Elektrownie wodne – 4 mld USD ma na to pójść w najbliższych latach, gazociągi, ropociągi, terminale naftowe i inne taki rzeczy, których np w Polsce się nie buduje. A dziennikarz Wyborczej, będący na miejscu, widzi tylko remonty fasad budynków i asfalt, który trzeba zrywać zaraz po położeniu.
Gruzja od 2005 do 2010 reformowała się najszybciej ze wszystkich dotychczas objętych rankingami Doing Business krajów świata. „żaden inny kraj nie przeprowadził tylu ważnych reform w tylu różnych dziedzinach tak efektywnie”. Od 2004 liczbę podatków dla firm zmniejszono z 21 do 6, u nas jest ponad 30. Ten 4,5 milionowy kraj bije Polskę na głowę, pod każdym względem, jeśli chodzi o warunki prowadzenia tam przedsiębiorstwa, czy co za tym idzie jakość pracy rządzących.

Na zdjęciu nowy budynek parlamentu
http://wyborcza.pl/1,75477,12050182,Saakaszwili_buduje_Gruzje_po_swojemu.html
http://www.kresy.pl/publicystyka,analizy?zobacz/gruzja-omijajac-rosje
http://www.investingeorgia.org/?40/10_reasons_to_invest_in_georgia//

 

KOMENTARZE

 • brawo GRUZJA...
  sam tam byłem ,widziałem ten olbrzymi postęp,a dlaczego GWno takie przeciwnw ??? ano ludzie z Osetii i tej drugiej co to ja RUSKIE niby wyzwolili spod grużińskiej tyranii ,pakują już masowo manatki i ,,so wsiem udirajut do Gruzji...RUSKIE WOJSKO MUSI twardo pilnować granicy bo sami osetyńcy pilnujący granicy to rzucili broń i uciekli...hi...hi..
 • @val 08:22:53
  Wzrost gospodarczy do kryzysu był około 10% rocznie, potem powyżej 5%. Dla nas nieosiągalny.
 • @Skanderbeg 08:59:03
  Ciekawe. Bo policja tam jest po reformie stawiana za wzór nieprzekupności, a służby specjalne ciągle łapią ruskich szpiegów, co w Polsce jest nieosiągalne.
 • @Skanderbeg 08:56:02
  Jak Wyborcza tak pisze, to na pewno tak jest - czysta prawda. Tak uważasz?

  Fakt, że opozycja ma do niego zastrzeżenia. Czasem nawet słusznie.
 • @Skanderbeg 08:56:02
  przestań zwyczajnie pitolić ,przewędrowałem z żoną prawie całą GRUZJĘ piechotą i fakt że jeszcze im daleko do przodujacych demokracji ale to tylko z powodu społeczeństwa wychowanego jeszcze w bolszewickich czasach ,ale rząd i cala reszta to juz jak najbardziej nowoczesna,policja to nam sie moze tylko przyśnić,pewnie nigdy nie będziemy mieli takiej...
 • @Skanderbeg 08:56:02
  hi..hi...do ROSJI ..aleś zgłupiał facet ,to cała ROSJA jedzie do Gruzji już na wakacje,żeby przynajmniej wiedzieć jak wyglada normalna toaleta...bo tam u nich to nadal tylko ,,dziury w ziemi" ,no nie wszędzie już ,nie wszędzie,ale ci którym nie udało sie nakraść totak mają...
 • @Skanderbeg 08:56:02
  hi..hi...należało jeszcze napisać że do ,,demokratycznej ROSJI ...a że osetyńcy się pakują i wyjeżdzaja do ROSJI to ...też ...prawda ...tylko ci OSETYŃCY to umieja tylko po rusku i pełnili tam rolę jaka pełnił u nas jaruzel i inni ..to się im nie dziwię że,, udirajut " ,w końcu jak zostaną to mogą się kiedyś obudzić bez głowy...hi..hi..
 • @R.Zaleski 09:06:10
  "i generalnym bałaganie na budowach. "

  Chyba muszę przejrzeć wybiórczą i zobaczyć, jak pisała o budowie polskich autostrad ;)

  Ciekawa sprawa z tą Gruzją, czyżby w pewnym sensie rosły kolejne Węgry?

  Pozdrawiam
 • .
  Gruzja to problem dla anty-korwinistów

  to kraj, gdzie korwinizm dobrze sie przyjął.
  szkoda, że sympatycy Shakashvilego -Kaczyńscy nie chcieli się niczego od niego nauczyć.
 • @Skanderbeg 08:56:02
  "Sakasvili łamie zasady jak Łukaszenka, ale to nasz sukinsyn? "

  nie wykluczone, ale gospodarka ma się bardzo dobrze.
  na Białorusi taez dużo lepiej, niż na Ukrainie i Rosji.

  prawdopodobnie dobra gospodarka a demokracja kolidują ze sobą
 • @gen 10:41:06
  Trochę nieaktualne dane. Gospodarka Białorusi zawaliła się w ubiegłym roku z hukiem. Łukaszenka sprzedaje ostatnie srebra rodowe, Inflacja była 100%, ostry spadek realnych dochodów ludności. Kraj jest bankrutem, choć w tym roku osuwanie się zatrzymało na niskim poziomie.

  On chciał przejść na wolny rynek, reformy, ale zbyt późno się na to zdecydował.
 • @Skanderbeg 08:56:02
  "Val był wszędzie."

  Ja nawet całkiem nie wykluczam, że był kiedyś w Polsce.
 • @ander 10:34:04
  Takie połączenie Węgier z Hong Kongiem. W skrócie Singapur.

  A Wyborczą Gruzja boli, oj boli. Bo ten wstrętny kumpel Kaczora odnosi cholerny sukces, lemingi mają dysonans poznawczy.

  Swoją drogą PiS nie ma programu gospodarczego Saakaszwilego, w większości.
 • A co się tam czarować, odkąd Saakaszwili stał się gorliwym sługą Żydów i NWO został cudownym człowiekiem.
  Gdyby było inaczej, byłby ponurym satrapą. Ot cała prawda.
 • @gen 10:37:36
  Korwin idzie w dobrym kierunku, ale za daleko. W Gruzji w urzędach centralnych np pracuje znacznie więcej niż "500 osób".
 • @vortex 11:07:07
  A tak w ogól gdzieś niedawno czytałem, że między Tbilisi a Kutaisi powstała wspaniała "autostrada" (ciekawe czy val też nadzorował jej budowę, bo on jest wszędzie gdzie interesy "krasnali"). "Autostrada" powstała ze środków zagranicznych i została zbudowana w trybie pilnym. To szeroki pas betonu, jest wspaniała, tyle że tubylców na nią nie wpuszczają. Czemu ma służyć, głupi by się domyślił. Tak jak intensywnie ostatnio budowane szpitale, Saakaszwili co chwile nowy otwiera.
  Więc Saakaszwili jest cudowny, będzie wojna i miliony ofiar.
 • @R.Zaleski 11:09:51
  " 500 osób" on coś mówił o 500 urzęnikach, gdy premierem był ks. Drucki -Lubecki.

  a gdybyśmy mieli takie u nas ustawy dla biznesu, to po 20 latch "transformacji" bylibyśmy Szwajcarią.

  zadowoliłbym się nawet takimi "półśrodkami" jak w Gruzji.
  wcale liczba urzędników nie jest tam najważniejsza, lecz zakres ich kompetencji no i .......podatki!
 • @vortex 11:16:23
  Cała autostrada tranzytowa przez Gruzję, której ten fragment jest elementem, ma być skończona w 2013.

  http://www.worldhighways.com/sections/world-reports/features/georgias-east-west-highway/
 • @R.Zaleski 11:42:55
  Bez złudzeń. To ma być lotnisko wojskowe. Stąd ten priorytet.
 • @vortex 11:07:07
  Tu jest o tym jak potraktował potężne Zachodnie fundacje:

  http://romanzaleski.nowyekran.pl/post/58842,gruzja-dwa-lata-po-smolensku

  Tu Economist pisze nawet dokładnie tymi samymi słowami, co Wyborcza. Ktoś od kogoś ściągał (brak autora)?

  http://www.economist.com/blogs/easternapproaches/2012/06/georgias-new-parliament

  Niestety do schematu nie pasuje, ale wątpię byś się tym przejął.
 • @R.Zaleski 09:06:10
  "a służby specjalne ciągle łapią ruskich szpiegów"

  W Polsce pod koniec lat 40 i na początku 50 służby specjalne także łapały dzielnie "szpiegów amerykańskich", miałeś radio - już mogłeś robić za szpiega, rozumiem ze zachwyt nad działaniami sierpaczy Saakaszwilego wynika niejako z zachwytu tamtym systemem i Gruzinem Stalinem.

  Tekst z gatunku propagandy, w Gruzji nie jest ani tak cudownie jak to przedstawiają kalksteinowcy ani tak tragicznie jak to mówi druga strona. Większość narodu ma rządząca nimi amerykańską agenturę głęboko gdzieś, czemu dają przykład w masowych demonstracjach i pokazali to w 2008 gdy po prostu odmówili walki w imię interesów judeoameryki a Rosja wchodziła w to państwo bez oporu. Podejrzewam że większość Polaków zrobiła by to samo gdyby judeoamerykańska agentura w Polsce rozpętała wojnę o "Smoleńsk".

  Jak wszyscy normalni ludzie Gruzini chcą żyć w spokoju i pokoju i mają już dość 20 lat ciągłych wojen, konfliktów i napięć. Niestety judeoamerykańcy czasowo administrujący Gruzją szykują do spółki z pantukistycznym prożydaelskim Azerbejdżanem nową wojnę, oczywiście skończy się jak poprzednia, ale zwykłych ludzi i ich cierpień najzwyczajniej szkoda, tak samo jak szkoda by było Polaków gdyby dali się podjudzić Kalksteinowi...
 • @Warlord 12:09:42
  Porównanie do lat 40 tych, czy 50 tych, na dodatek w Polsce, jest z księżyca wzięte, delikatnie mówiąc. Chyba, że piszesz o okupowanych przez Rosję Czeczenii czy Dagestanie, w takim wypadku pełna zgoda. Jak Rosja zdąbędzie Gruzję, będzie to samo co w Czeczenii, bo Gruzini to nie tchórze, jak to sugerujesz. Znałem paru. To ludzie honoru.

  http://www.humanrights.ge/

  "Rosja wchodziła w to państwo bez oporu" - nie prawda

  Co do wojny, zaczęła ja Rosja, (chodziło jej o przejęcie rurociągów) i tak okupująca przedtem część Gruzji. Teraz zgromadziła spore siły na Kaukazie. Twoim zdaniem Gruzini chcą iść na Moskwę?
 • @gen 10:37:36
  Zaraz... Tatusiowie sukcesu się zlatują jak muchy, widzę?
  Od kiedy to JKM zachwala budowę czegokolwiek przez państwo i to jeszcze na kredyt? Miałem swego czasu wrażenie, że on i jego wierni korwiniści twierdzą, że jeśli będzie popyt na autostrady, to przyjdzie jakiś byznesmen, albo inny Niewidzialnoręki i sobie autostradę wybuduje. Podobnie tory kolejowe, miasta etc.
  W Gruzji jest inaczej. To co ma Sakaszwili do Mikkego? Muszkę nosi i się jąka? No bez jaj...
 • @vortex 11:45:54
  Może przy okazji mają to z dofinansowaniem. Chciałbym mieć w Polsce amerykańską bazę lotniczą, niestety to co mieliśmy do tej pory, to kilka pustych Patriotów, na parę tygodni, a mamy Iskandery nad granicą na stałe. Jesteśmy wobec nich bezbronni.
 • @Warlord 12:09:42
  no jakbym słyszał kundla onucowatego z ruskiej budy...hi..hi...
 • @vortex 11:03:36
  5 lat temu za 12 tys.dolarów kupiłem winnice w GRUZJI ,tak ponad 5 hektarow ziemi...stąd dużo wiem jak tam sie to wszystko rozwija...hi..hi..pewnie niedługo sie tam przeniosę ,niezłe miejsce do życia..
 • @gen 11:34:48
  On zawsze tak mówi o swoich planach, sam ostatnio słyszałem.

  Szwajcaria ma zupełnie inny system niż postulowany przez Korwina, nie jest np monarchią. Opiera się na demokracji bezpośredniej i samorządności, po części zasadzie konsensusu - przy tworzeniu rządu.
  Państwo jest tam mocno aktywne.

  Bez silnego, aktywnego w pewnych dziedzinach, ale nie biurokratycznego państwa, z zasady brak jest rozwoju. To co określasz jako półśrodek, jest w istocie złotym środkiem.
 • @R.Zaleski 12:31:20
  "Co do wojny, zaczęła ja Rosja"

  Zasadnicza większość ludzkości w tym spora część Gruzinów twierdzi jednak że było inaczej i że to Gruzja zaczęła za radą doradców z USA i israela atakując Osetię, zresztą za wcześnie z punktu widzenia militarnego i nie doceniając Rosji (to normalne dla wszelkich bufonów prozachodnich). Gdyby poczekali jeszcze dwa lata i w porę zablokowali tunel Roki to pewnie by wygrali. Inaczej, czyli winiąc Rosję za rozpoczęcie wojny sądzą tylko fanatycy "Michaela", hasbara i wyznawcy sekty kalksteinowo-smoleńskiej, z tym że ci ostatni raczej nie wiedzą gdzie tak do końca ta Gruzja leży, ważne że ją Kalkstein "własną piersią osłonił"

  Nigdzie nie sugerowałem że Gruzini to tchórze. Raczej realiści, po prostu dobrze rozpoznali że w wojnie o interes USA nie opłaca się walczyć, skoro nawet prowodyrzy z USA i israela nie pomogli..

  "Teraz zgromadziła spore siły na Kaukazie. Twoim zdaniem Gruzini chcą iść na Moskwę?"

  Na Moskwę nie, ale Azerbejdżan ma zamiar uderzyć na Karabach, do czego od dwóch lat się szykuje (olbrzymi wzrost potencjału armii z pomocą żydów) i tym samym zagrozić rosyjskiej bazie w Armenii, a Gruzja to sojusznik Azerów, i wiele działań Saakaszwilego wskazuje że się przyłączy. Azerowie już prowokują, ostatnio zamordowali 6 ormiańskich żołnierzy w Karabachu, Rosja nie może sobie pozwolić na stratę ostatniego punktu oparcia w tym rejonie i na zdradę chrześcijańskich braci w Armenii. Nie ma takiej możliwości, dlatego Kaukaski OW dostał najlepsze wyposażenie, jest rozbudowywany i tylko czeka, jeżeli nastąpi atak sił gruzińsko -azerskich Rosja wkroczy i będzie musiała zabezpieczyć swoje interesy, paradoksalnie wielu Gruzinów bardziej boi się muslimskich fanatyków z Azerbejdżanu czy Dagestanu niż Rosji.

  A, jeszcze jedno, tak w zasadzie to Pan to przecież doskonale wie, bo broń Boże nie podejżewam o ignorancję, te teksty mają zupełnie inny cel...
 • @val 12:43:38
  A masz tam lotnisko dla twojego "ekskluzywnego prywatnego odrzutowca" o którym tu pisałeś kiedyś?

  Czy może dopłyniesz tam swoim jachtem o którym też raczyłeś wspomnieć?

  Pierdu pierdu a kibel u amerykańskiego Pana nie wymyty, nadrób szybko zaległości bo trzeba lecieć na druga zmianę do azbestu:)
 • @Warlord 13:21:45
  "Gdyby poczekali jeszcze dwa lata i w porę zablokowali tunel Roki to pewnie by wygral". - nie prawda wojska rosyjskie posuwały się od strony morza, z okupowanych terenów Gruzji - za takie je cały świat uważa.

  Nigdzie nie sugerowałem że Gruzini to tchórze. - pisał Pan że nie bronili własnego kraju, to to samo.

  Obecne władze w Moskwie mają tyle wspólnego z chrześcijaństwem, co mieszkańcy piekła. Oby je opozycja jak najszybciej obaliła, a widzę że darzy je Pan sporą sympatią.
  Już to widzę jak Gruzja z Azerbejdżanem atakują Rosjan. Tak jakby Estonia z Litwą to zrobiły.

  PS.http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Georgia_(country) sporo ciekawych info o ekonomii, np że ilość turystów wzrosła w zeszłym roku o 40% - bez Euro.
 • @kinszu 12:34:03
  "co ma Sakaszwili do Mikkego? "

  JKM głosi program obśmiewany m.in. że rzekomo takiego państwa z taka gospodarką nie ma na świecie.

  a to właśnie woprowadził Shakashvili!

  jęśli jestes takim poszukiwaczem prady, to przejdć sie lub zadzwoń do ambasay Gruzji i popros o materiały n/t tamtejszej gospodarki
 • @R.Zaleski 12:45:20
  "Bez silnego, aktywnego w pewnych dziedzinach, ale nie biurokratycznego państwa, z zasady brak jest rozwoju." To co określasz jako półśrodek, jest w istocie złotym środkiem.


  aktywne państwo i bez biurokracji?
  albo jedno albo drugie

  Szwajcaria doszła do dobrobytu, bo państwo było "mało aktywne" , minimum biurokracji itp.

  w Europie tylko Estonia kiedys tak się rozwijała jak Gruzja. premierem był Laar. mozna przeczytać jego książkę .

  jakie metody zastosował? zwyczajny korwinizm!
 • @R.Zaleski 10:59:58
  n/t Białorusi: "Kraj jest bankrutem, choć w tym roku osuwanie się zatrzymało na niskim poziomie."

  bankrutem w porównaniu z Ukrainą, Polską, Hiszpanią?  "On chciał przejść na wolny rynek, reformy, ale zbyt późno się na to zdecydował."

  to ostanie zdanie jest prawdziwe!
 • Nim śpiewać hymny
  Nim śpiewać hymny Gruzińskiej gospodarce. Miliardy dolarów, które traci Gruzja na obronę, infrastrukturę i inne - nie jest zarobione Gruzją. To cudze pieniądze. I chociaż Polska też żyje na cudze pieniądze, ona przynajmniej opłaca część swoich kosztów sama. W ZSRR Gruzja była dotacyjną republiką, nie zdolną się zabezpieczyć, zostaje taki i teraz.

  Drogie gruzińskie nowobudowy należą Turkom, tak samo jak i ziemia na której oni są zbudowane. Są już całe tureckie miasta w Gruzji, gdzie Gruzini - obywatele drugiego gatunku. W zeszłym roku bezrobocie w Gruzji było 45%. Tego roku 62% Gruzin nazywają głównym problemem nieobecność normalnej pracy, tzn. pracują na tymczasowych zarobkach. Oficjalne bezrobocie tego roku 17%, lecz to fikcyjna cyfra. W Gruzji nie było stworzono w ciągu tego roku więcej miliona miejsc pracy żeby tego realnie dosięgnąć. Socjologiczne przesłuchanie tego roku: w porównaniu z poprzednim rokiem sytuacja po bezrobociu 33% "stanęło gorsze", 40% "nie zmieniła" się. Sytuacja z ubóstwem - 50% "stanęło gorsze".

  Chcecie coś wiedzieć o Gruzji - czytajcie gruzińskie blogi i fora, a nie polskie gazety.
 • @IWH 14:25:31
  i wot twoju mat" ...mata wpis żywcem z sowieckiej ambasady w wawie ...jakiś onucowaty tam od nich wyrażnie so wsiem nie zdierżyłsia..hi...hi..roboty tam mnoga ..skolka ugodno ,tylko ludzie bogaci to i nie chcą byle gdzie pracować ,sprzątanie ulic i czyszczenie kibli ,prawie 30% nie obsadzonych miejsc czeka na ruskij diesant..i tak dalej..
 • @IWH 14:25:31
  hi..hi...GRUZINI juz otwierają granicę do ROSJI aby tylko oni stamtąd chcieli do nich przyjeżdzać na robotu ,no ale PUTIN nie pozwala bo obawia się że juz stamtąd NIE WROCĄ jak zobaczą jak tam się ludziom dobrze żyje...
 • @IWH 14:25:31
  no prawilno piszesz ,przedtem to wsio było ruskije a nie gruzinskie...tepier wsio nasze ,gruzińskie ...
 • @val 14:44:35
  Prawie nic nie zrozumiał z twojego deliriuma. A co do "desantu" - milion Gruzin żyje w Rosji. U mnie w domu hydraulik - Gruzin. Co by jemu nie jechać na kwitnącą ojczyznę? Wszystko prosto - tam praca jest tylko u policji i urzędników. Przemysłu praktycznie nie ma. Zakres obsługi zipie. A pracować na Turków goreje czym pracować na Rosjan. Rosjanie nie szydzą z przybyszy ponieważ Turcy czy Polacy. U Rosjan w ogóle nie ma pogardy do innych narodów, która Ci demonstrujesz.
 • @IWH 14:53:12
  tak..tak ..u was nie ma pogardy...to skąd u was tyle morderstw tych innostrańcow ,a czeczenow wy uże zabyli ,??? a naszych ze smoleńska co to do dzisiaj nie wiadomo co sie stało ,bo nikogo nie chcecie wpuscić to co toże zabyli ??? a wasza włast co straszy rakietami z kaliningrada wsiu ewropu to takije druzja??? u mienia toże ruskije podrugi ,ale eta normalnyje ludi ,a nie takije putinowcy..szto tolko szyju rezajut..nu pożywiom ,uwidim kak eta w buduszczem budiet..kto prożywiot..pozdrawlaju...maj died i babuszka żyli w pietrogrodie za cara ,oni bylli bogaty ,xoroszo żyli ,no posle rewolucji udirali bystro ,wsio pogibło oni byli szczastliwy szto prohowali swoju żizń...no i mnie nie nada was lubić...za szto ??? skazi mienia za szto..???
 • @IWH 14:53:12
  hi..hi...ich bogactwo imiejet tiepier waszyje wory..ot prawitielstwo...pozdrawlaju..
 • @val 15:06:08
  Kolejna porcja ciężko-poczytnego deliriuma. Pisz chociaż po polsku, a to jak że ciebie gospodarze forum zrozumieją? Poważaj ludzi, o czym ja i mówię.

  A nienawidzić mnie za historie, które same sobie komponujecie i w swoim gronie jeden jednemu opowiadacie, - to śmiesznie i żałośnie. Nie znam dlaczego rozstrzygnąłeś, że to powinno ciebie jak to usprawiedliwić.
 • @IWH 14:53:12
  nu my mozem pogawarit ,ja nie znaju atkuda ty ani kto ty ,no ty napisał szto u was niet pogardy dla innostrańcow ,nu my Poliaki nie zabyli naszych pomordowanych milionami przez waszych...tak tak ,przez waszych ..gitlera giermańcy probowali ubit ,no kto probował ubit stalina ,nikto ...nu kak ty mozesz pisać że wy nie omiejete pogardy dla innostrańcow ,ty posłuchaj tolko ŁAWROWA to ty uwidisz pogardu...pozdrawlaju...
 • @gen 13:52:32
  Moja notka z tej książki. Nie czysty.

  http://romanzaleski.salon24.pl/220087,m-laar-na-premiera

  Przeczytaj moją poprzednią notkę.
 • @IWH 15:14:01
  to ty drug chyba nie znasz historii oprócz tej twojej własnej...czy ty wiesz ilu ludzi zamordowała sowiecka właść ???ja sobie eto sam skomponował ...ty durak ??? ty mi napisz gdzie ja kłamię .no napisz jak potrafisz mi to wykazać...
 • @gen 13:56:42
  Porównywalnym do Ukrainy, sprawdź CDS na obligacje, jak nie wierzysz. Poziom śmieciowy.

  Polska płaci teraz koło 5% ale to się posypie.

  W Hiszpanii za pensję kupisz trochę więcej, niż 10 kg dobrej kiełbasy, jak na Białorusi.
 • @val 15:18:29
  No chociażby oto:

  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28PPP%29_per_capita

  http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD_%D0%BF%D0%BE_%D0%92%D0%92%D0%9F_%28%D0%9F%D0%9F%D0%A1%29_%D0%BD%D0%B0_%D0%B4%D1%83%D1%88%D1%83_%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F

  PKB Gruzji na jednego mieszkańca jak nie podliczaj więcej niż do trzech razy goreje czym w Rosji. A Rosja odstaje od Polski zupełnie niedużo po sile nabywczej. Przy czym Rosję nikt nie sponsoruje, w odróżnieniu od Polski czy Gruzji. Tak gdzie więcej bogactwa kraju jest odebrane u ludzi?

  A kłamstwo twoje ja omawiać nie chcę. My z tobą w różnych wagowych kategoriach. Jestem studiuję historię i politykę. A Ci tylko jesz mity z żółtych gazet. Nam nie o czym mówić.
 • @IWH 14:25:31
  Witam po długiej przerwie, chyba jednak moje prognozy co do Rosji się sprawdziły ;)

  A o czym ja piszę podając przykład Azerbejdżanu fundującego Gruzji tory kolejowe, by otworzyć sobie okno na świat, dając jej za swoje petrodolary możliwość spłacenia ich usługami tranzytowymi. Układ wygrany - wygrany. Szkoda, że rządzący moim krajem idioci czy dywersanci tego nie zrobili, bo położenie mamy tak samo dobre dla tranzytu. Na kolei u nas jest tragedia, wykolejenia prawie codziennie. A pieniądze UE leżą nie wykorzystane.
  Bezrobocie jest 16,3 po spadku z 16,9%. Bez czarnego PR, wiesz, że to tu nie przechodzi. A wzrost gospodarczy mają 7%. I to po wojnie i blokadzie eksportu do Rosji.
 • @val 14:44:35
  Z nim się jednak daje rozmawiać, nawet rozsądnie, ale nie od razu.
 • @IWH 15:30:03
  no widzisz sam ,ty studjujesz historie ,no ciekawe gdzie ??? po tym co piszesz to pewnie na waszym nawet nie uniwersytecie..ja wiele razy rozmawiałem z Rosjanami ,i oni tak samo jak ty nie maja pojecia o tym co sie u was działo za władzy sowieckiej ,a ta wasza dzisiejsza to niewiele sie od tamtej różni..a moja wiedza o tamtejszych wydarzeniach to jest co najmiej 3x większa niż tych co to niby u was studjują historie ,a tak nawiasem wasz pan PUTIN już dawno obiecał że prezydentowi GRUŻJI TO URWIE JAJA ...i do dzisiaj tego jakoś nie zrobil ,czyżby stracił zainteresowanie ??? albo juz mu się nie chce ,albo nie może ,moze sie boi ,nie wiem..w każdym razie GRUZIN JAJKCA MA !!! TO PEWNE...pisz dalej koleś ,dowiem sie co wiesz na temat twojej własnej historii...pozdrawiam..
 • @IWH 14:53:12
  Za 20 lat i wy i my będziemy do Gruzji do roboty jeździć. To drugi Singapur.
 • @IWH 15:30:03
  ROSJA nie odstaje od GRUZJI ,ja byłem tam jak ROSJA napadła na GRUZJĘ i widziałem jak wywozili na czołgach i transporterach wyrwane klozety ,krany ,wanny ,pralki ,kuchenki gazowe ,wyposażenie z gabinetow lekarskich...nie wiem po co ??? w końcu Rosja to bogaty kraj ,bylem w Archangielsku latem to ja widziałem jak tam ludzie żyją...pozdrawlaju...
 • @val 15:08:24
  A ty w ogóle zacząłbyś tu blogować, nie tylko komentować. Pióro masz dobre a i pewnie sporo ciekawych tematów w zanadrzu.
 • @IWH 15:30:03
  no tak takie wykręty ,to normalne u was nam nie oczym mowić ...boisz się prawdy zwyczajnie to i nie oczym nam mowić...tak u nas wszyscy wiedzą że u was kto nieposłuszny to zaraz wystawiacie zółtą kartoczkę ...hi ..hi ..otkuda my eto znajem...pozdrawlaju..
 • @R.Zaleski 15:38:13
  kolego ,mam tam kupiona winnicę,pięc lat temu namowił mnie jeden znajomek ktory znał od dawna jednego Gruzina ...juz jesteśmy na plusie ,nasze wino idzie w całosci do USA....ZYSKI SA !!! co prawda nie tak duże ale to sie powoli rozkreca ,jak coraz wiecej młodych gruzinow wraca ze studiow z USA z dobrymi kontaktami...pozdrawiam...
 • @R.Zaleski 15:33:22
  Cześć, cześć.

  Co do prognoz po Rosji, ty zapewne znów nie wszystko znasz. Protest zmniejsza się. Wiele blogerów odchodzą z protestu ruchu. Runet jest pełny rozczarowywania i złości na "białe taśmy".

  Po aktualnościach - zapalił się sponsor Nawalnego. Ja wszystko dziwił się, skąd u jego pieniądze? Okazuje się jego sponsoruje Berezowski przez dawnego partnera Lebedewa. Lebedew parę tygodniów wstecz wysunął Nawalnego do rady dyrektorów AeroFloty. Tego samego AeroFloty, który Berezowski i Lebedew w dziewięćdziesiątych otrzymały przestępczą drogą.

  Jeszcze nowina. Korespondencja Nawalny wyłożyła się do sieci. Okazuje się on ciało od ciała tej samej korupcji, z którą on tak odważnie walczy. Nie znam czym całe to zakończy się, lecz naród jest oburzony: jedne wymagają ukarać hackera, który wyłożył korespondencję, inne wymagają posadzić Навального do więzienia. Ruch rozwala się.


  Co do Gruzji, powtórzę się: milion Gruzin żyje w Rosji. To każdy piąty przy ogólnej ich ilości. Oni nie uwzględniają się w statystyce bezrobocia, i to przy tym, że to w zasadzie zdolni do pracy ludzie. Ci ludzie zabezpieczają główny przepływ pieniędzy do Gruzji. Gdzieś nawet spotykał cyfry, nie pamiętam :( Solidny los PKB - przelewane do kraju pieniądze z Rosji od tych, kto tu zarabia. I jeszcze powtórzę się: oficjalne bezrobocie w zeszłym roku 45%. W tym 17%. (W Rosji 6%, w Polsce 12% i trzyma się w przybliżeniu w tych zasięgach ostatnie lata.) A cudów nie istnieje. No najwyżej w sprawozdaniach rządu kiedy blisko wybory.
 • @R.Zaleski 15:21:27
  "W Hiszpanii za pensję kupisz trochę więcej, niż 10 kg dobrej kiełbasy, jak na Białorusi."

  pytałem czy B-ruś większym bankrutem ( długi)niz Hiszpania.

  z jakiego poziomu startowała B-ruś 10 lat temu a z jakiego Hiszpania?
 • @val 15:50:38
  A polski rynek,+ PR. Blogowanie polityczne poza tym nie jest dla kasy, tylko wręcz odwrotnie.
 • @val 15:50:38
  Historię i politykę studiuję w świecie. Uniwersytety już dawno przejdzony etap. Czytam księgi. Różnych autorów, różnych krajów. Czytam aktualności w różnych światowych mediach. Porównuję. Myśli. Nam z tobą rzeczywiście niczego omówić. A miotać przed tobą bisior nie życzę.

  No nakłonił. Dawaj dowody o jajkach. Z imieniem tego kto to rozkolportował i datą wymowy tego Putinym. Jestem dobrze pamiętam tę historię i znam miarę jej wierzytelności, lecz chcę żeby Ci sam zorientowałeś się co to za słuch. Może jednocześnie zaczniesz myśleć sam.
 • @IWH 15:54:11
  no tak pozdrawlaju...widzisz kolego ,my juz jesteśmy uczuleni na prorządowa propagandę ,ty jeszcze nawet pewnie nie wiesz że to co teraz siejesz na tym portalu to się nazywa ,,ordynarna propaganda" ,nas już na to nie nabierzesz tak tak u nas 12 % a u was tylko 6% ..hi...a mnie dliczyśz ,ja juz siedzę w domu i nie muszę pracowac ,to też mnie liczą do bezrobocia ,a takich u nas coraz wiecej...hi..hi..ciebie kolego zdradza twoja sowiecka ,nieodłaczna pycha i kłamstwo..choć za wszelką cenę chciałbyś uniknąc takiej oceny ,tyle że u nas mozna jeszcze pisac prawde ,a u was już nie zawsze...
 • @IWH 16:03:57
  hi..hi to nareszcie ..toż to sam PUTIN TAK SIE WYRAZIŁ ...to przytaczały wszystkie media na świecie ,ale teraz tak od razu to znależć na twoje żadanie to zwyczajnie trudno...ja nie biblioteka...wybacz jak znajdę to ci podrzucę..
 • @IWH 16:03:57
  nu znajesz ..czytał ty ..STALIN ,DWÓR CZERWONEGO CARA...simon sebag montefiore...i juz wszystko wiesz o imperium zła o którym to także pan PUTIN powiedział że szkoda że musiało upaśc...dla kogo szkoda to szkoda...pozdrawlaju...
 • @IWH 16:03:57
  no widzisz ja ci nie dał dowodów o tych jajkach..bo ja zwyczajnie ich u siebie nie trzymam...ale ja ci dam dobrą radę ,ty wyślij email do GRUZINA ...prezydenta i ON ci podrobno odpowie...jestem pewny że dostaniesz odpowiedz,w końcu to jego jajka chciał urwać PUTIN a nie moje..pozdrawlaju...
 • @IWH 15:54:11
  PKB Gruzji to teraz 5 tys $, Rosji dzięki ropie chyba 10 - 15 tys. A ropa leci na pysk, a jeszcze kryzysu nie ma.
  Polaków za granicą jest parę milionów, Rosjan też.

  Ten haker to się nazywa Centr E, czy FSB. Twitter prawdę mówi, nie widzę spadku u Nawalnego. Przeczytaj sobie tekst Nowodworskiej,
  http://www.newsland.ru/news/detail/id/955329/
  w Grecji wygrali komuniści i faszyści

  Na ostatniej demonstracji było tyle samo ludzi, co poprzednio. Na dodatek to Moskwa najwięcej rozrabia. Z tego co czytam na grani.ru to stara opozycja widzi, że system się wali, Kasparow daje mu 2 lata. A przecież u was nawet kryzysu nie ma, a będzie. Inflacja to już chyba pokazuje. A cenę ropy to chyba tylko groźba wojny jeszcze trzyma.
 • @R.Zaleski 15:38:13
  >> Za 20 lat i wy i my będziemy do Gruzji do roboty jeździć. To drugi Singapur.

  Tak nie myślę. Pieniędzmi wszystkiego nie rozstrzygniesz. Należy stawiać na ludzi. Gruzini po mentalności więcej są podobne do Greków czym na Chińczyków. Im by siadywać cały dzień na słonku i nic nie czynić. Pracowitość nie wchodzi do gruzińskich tradycji, a zwłaszcza taka zdolność orać jak konia za łyżkę owsa, którą demonstrują Chińczycy.

  Na pewno nie znasz, że w ZSRR były dwa bogate regiony, co wyodrębniało się wśród innych. Pierwsze były Kraje bałtycki. Tam zwoziły się wszystkie inwestycje które tylko mógł naskrobać ZSRR. Tam budowały lepsze zakłady, lepsze uniwersytety, lepsze domy - całe lepsze że mogły. Drugim bogatym regionem była Gruzja, ponieważ była praktycznie jedynym zdrojowym regionem. Monopol na turyzm, Сi to o czymkolwiek mówi? Przemysł w Gruzji był niżej średniego. Lecz Gruzini słynęli po kraju swoim bogactwem i skłonnością rzucać pieniądze na wiatr, spacerować w restauracjach, szeroko żyć. Stereotyp Gruzina w ZSRR - to taki wiejski elegant na drogiej maszynie i z manierami pastucha.

  Dziś Gruzja nie ma monopolu na turyzm i nie będzie miał. Popatrzymy jak oni będą żyli. Ja nie przeciw żeby ludzie żyli dobrze. Lecz dziś Gruzja to nędza w bycie i populizm w polityce. To fakt. A o "Singapurze" - to domysły i domniemania.
 • @val 16:04:05
  Co do cyfr po bezrobociu, cytuję księgę faktów CIA. Tak, to propaganda. Lecz to że "przyjacielska" dla Polski propaganda, tak czy nie? Tak w czym problem?
 • @IWH 16:16:51
  no ja widzę co ty breszesz nienawistnie...to wszystko się powoli zmienia ,takie cechy gruzini oddziedziczyli po Sowietach i dlatego to sie powoli tak zmienia na lepsze,Sowiety zrobili icch swoimi niewolnikami tak samo jak nas ...u nas do dzisjaj sie śmieją jak to dawniej sie z rosja handlowało ,wy wam kartoszku za darmo a wy nam obierki za dolary...tak bylo ...teraz to musicie sami i nadal wam sie nie udaje ,raboptać nada towariszcz
 • @IWH 16:19:44
  a co mnie CIA ja z nimi nie mam nic wspolnego ,ja sam bywam często w GRUZJI ...i widzę jak tam sie zmienia na lepsze,a co ma do tego CIA ??? nie znaju ,mnie tylko ciekawi dlaczego pan PUTIN otworzył granicę do KALININGRADU ..??? ja juz tam był i widziałem biedę ,nędzę i mafię ...tam także dużo waszych rakiet ,samolotow i radarów ,czy wy się nie boicie tych z CIA ??? no ale ja rozumiem ..kuszat nada !!! a sołdaty bez kuszania to niszto...
 • @IWH 16:16:51
  hi..hi..GRUZJA nie ma monopolu na turizm ..a wszystkie rosjany chcą tam na wakacje jechac ,no ale pan PUTIN nie pozwala otworzyć granicy..
 • @R.Zaleski 16:16:48
  Ceny na naftę zwyczajnie biją po Rosyjskim budżecie. Lecz mogę powiedzieć tylko osobiście po sobie: moje dochody za ostatni rok urosły w dwa razy. Zamówienia na moim przedsiębiorstwie, jak mogę ocenić, urosły do czterech razy, nie sprawiamy się z zamówieniami, u nas brakuje personelu. Najęły 6 nowych osób do inżenierskiego działu gdzie było 30, tzn. wezbrał etat na 20%, lecz wszystko jedno brak.

  W Rosji dziennie coś budują i wprowadzają do eksploatacji. Demografia w Rosji za poprzedni kwartał ma pozytywny znak. Lecz publikować aktualności z Rosstatu prosto "nie popularnie". Nikomu nie ciekawie, że życie w Rosji nawiązuje się. A bajki o "pooddychał niedźwiedziu" zawsze w cenie.

  A tu w Gruzji zbudowały piękny dom! Oto! To nowina! Nawiasem mówiąć, foto pokazałeś z wojskowej parady. Czytał komentarze Gruzin do tej parady? Czytał komentarze Gruzin do wypowiedzi Saakashwili z powodu zwiększania wojskowej potęgi Gruzji? A czytałem. Tam naród i prawda bije się w piersi i zamierza jechać na czołgu do Moskwy. Mieszczusi, zwyczajnie, gaworzą. Lecz pokazowy dla "pokojowego narodu".
 • @val 16:30:54
  Rosjanie odpoczywają teraz w Abchazji. Stale tam jeżdżą i do i po skasowania wiz Gruzinami. W Gruzję nikt nie rwie się. Nie trzeba mi opowiadać że tu myślę i czego chcę, dobra? Że tam czynić w Gruzji? Tam nazizm i ucisky narodu kwitnie bujnym kwiatem. Gruzja jest druga w świecie po ilości zawartych na tysiąc ludzi. (Lider tu USA, no jabłko od jabłoni nie daleko pada).

  Fiszka w tym, że jak długo wizy działały - setki tysięcy Rosjan spokojnie jeździły do Abchazji bez każdych wiz. Co stwarzało prawny kazus. Moja własna opinia - wizy są skasowane żeby Gruzja nie wyglądała po kretyński w politycznym zakresie, tzn. jeszcze więcej bezsilną czym ona jest.
 • @IWH 16:16:51
  System powoduje że ludzie są pracowici lub nie, kradną albo pracują uczciwie. Ci sami ludzie którzy kręcili w Polsce po wyjeździe do Londynu tylko uczciwie pracowali, bo to im wystarczało na normalne życie.

  Mam rodzinę na Litwie, jeździłem tam w latach 80 tych.
  Poczytaj itp

  http://niepoprawni.pl/blog/2334/singapur-sprawa-polska-i
  http://niepoprawni.pl/blog/2334/singapur-sprawa-polska-ii

  Gruzini robią to samo co w Singapurze. Mają efekty: policja, infrastruktura, nawet najładniejszy budynek parlamentu, chyba na świecie. Tak jak w Estonii, która zaczęła od 1991 bogactwo w takim układzie to kwestia tylko czasu. Wiesz, że Japończycy kiedyś mieli takie image - lenie itp a Koreańczycy, to samo.
 • @IWH 16:19:44
  Unemployment


  15.1% (2011)

  http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Georgia_(country)
 • @IWH 16:41:01
  no tak ..to ty kolego pomyśl ty piszesz że u Was to kwitnie demokracja a w USA to jest dyktatura taka jak w Gruzji ...no to ja juz wiem gdzie ty studiował na tym Świecie którym ty tak się chwalił i co ty czytał..ja już wiem gdzie były te twoje uniwersytieta...pewnie KUBA ,WENEZUELA, KOREA PŁN,IRAN ,SYRIA ,pewnie LIBIA no i chyba wystarczy ..to ja już wiem wszystko...pozdrawlaju...
 • @R.Zaleski 16:43:22
  no niech on sam oceni ...dlaczego tacy im najbliżsi UKRAIŃCY protesują na ulicach i nie chgcą aby rosyjski język byl tam drugim językiek urzędowym ...ciekaw jestem pańskiej opini ..ja swją mam ,ale ciekaw jestem pańskiej ,przecież rosjanie tak lubią ukraincow ,to ich podrugi a ,tu masz ,nie chą gawarit po ruskomu jazyku i już !!!...
 • @R.Zaleski 16:43:22
  napisałem że byłem w ARCHANGIELSKU ...tam znalazłem takie ,,kwiatuszki"... firma od ktorej kupowaliśmy ropę miała adres ...,,na szestoj wiorstie po dorogie w Tambow" ...taka nowoczesność...nie ma co ... to nawet u tych wstrętnych amerykańcow tak nie ma...
 • @R.Zaleski 16:43:22
  Singapur - bardzo rozwidlony handlowy węzeł z prostym dostępem do o dużej mocy gospodarek Azji i do oceanu. Gruzja nie ma ani pierwszego, ani drugiego. Skąd podejmie się bajeczne bogactwo, które oni raptem nabędą, jak długo nie rozumiem.

  Singapur port wygrał konkurencję kosztem wygodnego rozkładu i technologicznej przewagi. Gdzie Gruzja weźmie cokolwiek z tego przy praktycznej nieobecności przemysłu i klientów dla tranzytu towarów - też nie zrozumiale.

  Piękne budowle i budowlane projekty za cudze pieniądze jeszcze nie dają rozwoju. Lecz oni niewątpliwie dają pełzającą rozprzedaż państwowych aktywów za rubież. Czy przyniesie to szczęście Gruzinom - nie biorę się przewidywać.
 • @val 16:52:39
  Na Ukrainie i tak wszystkie prawie gazety, tygodniki są wydawane po rosyjsku a wschód mówi w tym języku. Ale nawet w Kijowie jak pytałem ludzi po rosyjsku, to im się nie podobało, woleli angielski, nawet w hotelu.
  Politycy partii zachodnich protestują, bo to ich elektorat tak chce.

  Ja nie traktuję Rosjan całościowo, tak samo jak Polaków. Opozycja to dla mnie sojusznicy, a tacy jak IWH to lemingi. Rozmowa z nim jest podobna, jak rozmowa z moim kolegą Polakiem, jednym jeszcze z podziemia SW a drugim z Londynu. To samo.
 • @IWH 16:41:01
  2 miliony Rosjan było w Gruzji w zeszlym roku. W Abchazji z 500 tys mieszkańców zostało 100 tys, od kiedy Rosja ją okupuje.

  A w Moskwie porównują to co sie dzieje do 1937. Areszty po 100 osób dziennie, codziennie ostatnio, za chodzenie po ulicy.
 • @R.Zaleski 16:46:29
  Unemployment
  15.1% (2011)

  http://sakartvelo.ru/taxonomy/term/851

  http://www.radioazadlyg.org/content/article/24309057.html

  http://bizzone.info/government/2012/1337365248.php

  Wszędzie różne cyfry. Oni same dokładnie jeszcze nie wymyślili które u ich bezrobocie. Rozczula wyznaczenie: "kto pracował chociażby godzina do tygodnia - ten nie bezrobotny". Tak to i policzono całkiem oficjalnie, proszę przekonać się. Mówię że, wybory blisko.

  Nawiasem mówiąć, pytanie. Dlaczego, kiedy mowa o Rosji, cytujecie jak prawdziwe cyfry opozycji, a kiedy mowa o Gruzji, na przykład, cyfry opozycji ignorujemy?
 • @R.Zaleski 17:06:53
  Wysłuchuję obie strony, porównuję informację i nie wierzę żadnej ze stron. Podejmujesz na piedestał jedną stronę i ignorujesz inną. To nie ja leming, szanowany. Akurat żyję swoim rozsądkiem. To że ja nie ufam temu, do czego święcie wierzysz mówi szybciej do mojej korzyści, czym do twojej. Nie przejawiam takiej skłonności do fanatyzmu jak ty. Według określenia.
 • @IWH 17:13:03
  mówisz że wybory blisko ...taaak ,nie dalo się zniszczyć GRUZJI militarnie ,to teraz pan PUTIN podesłał ,,swojego " miliardera ,ktory TO GRUZIN ,A JAKŻE ZROBIŁ MAJATEK W rosji PRZY POPARCIU PANA putina ,czyli jak nie dalo sie przejąć gruzji siła to trzeba pieniedzmi ...uda się ??? pewnie nie naród gruziński dobrze wie co to za oligarcha iże jak on wygra to okaże się ze ajakże pewnia jakiś pułkwnik z FSB lub podobnych służb ...NIE UDA SIĘ ... to pewne...
 • @R.Zaleski 17:11:45
  W Anglii podczas bezładów aresztowały i więcej. Na to oni i bezłady. Że tu dziwnego? Dlaczego nie krzyczały o prawach człowieka w Anglii?

  W Moskwie - tak, kilku tysięcy osób(w mieście z ludnością 15 milionów, tzn. trzy Gruzja) wychodzą na dwór pokrzyczeć że chcą przywilejów. W takim "Babilonie" i nie takie jest możliwe. A w moim mieście wszystko spokojnie. Młodzież spaceruje jak zawsze, policji na ulicach nie więcej niż w dowolnym dniu w dowolnym roku. Wszystko zwyczajnie. Teraz deszcz idzie, jeśli pogoda jest ciekawa.
 • @IWH 17:18:32
  a może GRUZIN prezydent wezmie przykład z dwójcy pan PUTIN -MIEDWIEDIEW i zrobi to samo ...po co jakies tam wybory ,przykład jest z najbliższej zagranicy gdzie to demokracja ,,kwitnie ..
 • @val 17:22:06
  Jeśli uczciwie, nie wiem dużo o "miliarderze". Nie interesował się. Mi oto że ciekawie: dlaczego liderzy opozycji rządowi Gruzji wszyscy w czambuł otrzymali azyl polityczny w krajach Europy? Żaden, nawiasem mówiąć, nie uciekł do Rosji. Od czego oni otrzymali azyl polityczny, przecież jego prosto tak nie dają, trzeba udowodnić że ciebie prześladują?

  Tu trzeba głęboko kopać żeby zorientować się, mi nie chce się. Lecz myślę, że pytanie ciekawe. Może zorientujesz się, raz ci jest taki sympatyczny rząd Gruzji, który wygonił z kraju całą opozycję? Demokracja na marszu. Dajesz humanitarne lustracje, tajemne więzienia i represje dla praw człowieka!
 • @IWH 17:18:32
  Co do upadku opozycji:

  Vlada‏@VladiannaS

  Новости Первого канала начинаются с @navalny ...Эта страна никогда не будет прежней...

  Polecam.

  To nie fanatyzm tylko doświadczenie. Zawsze są ci dobrzy i ci źli, jak na porządnym westernie.

  Jesteś leming, nie docierają do ciebie pewne informacje, myślisz tak jak większość, wierzysz propangadzie. Patrz na ekonomię, pieniądze ale te w mld $, rankingi. Kto kłamie i jak, a kto nie. Kto, co przez całe życie robił.

  Czy jesteś dumny z takiej Rosji w jakiej żyjesz, nie stać jej na więcej? Bo ja z Polski nie jestem.
 • @IWH 17:18:32
  e breszesz jak zwyczajnie sobaka...fanatyzm ..hi..hi..??? u nas ??? ty chyba upał na um...a w Angli nikt nie naruszył praw człowieka ,tylko że tam byli ci co je łamali i zostali odpowiednio potraktowani ,a u was OMON bije każdego jak leci i to widać już na całym świecie...tylko u was tego nie pokazuja ...a wasza demokracja to cacy ,i dobrze że takiej nie ma nigdzie...ten tandemik PUTIN -MIEDWIEDIEW ...a potem znów MIEDWIEDIEW-PUTIN i jeszczo raz abarot PUTIN -MIEDWIEDIEW ...to demokracja ...hi .hi...
 • @IWH 17:13:03
  Cyfry są te, które są podawane przez międzynarodowe organizacje, te które są porównywalne dla wszystkich. To oczywiste

  2010 году этот показатель составлял 16.3%, в 2011 – 16,5%

  W pierwszym linku jest badanie opinii publicznej o jej subiektywnych odczuciach.
  W drugim i te i te.
  W trzecim dane, które są podobne do podanych przeze mnie - statystyka państwowa.

  Nie widzę problemu. U nas i na świecie liczą wg tej samej zasady.

  Co do Rosji, to w wyborach wychodzi tam czasem 146%.
 • @R.Zaleski 17:34:35
  A myślę, że ty leming, ponieważ nie możesz wysunąć nos z informacyjnego kokonu, w którym całe życie siadujesz. Nie rozumiesz nawet że takie wolna myśl, i zastanawiasz się o moim myśleniu jak pies o kolorach tęczy. Przecież ci powtarzam, wyciągam wniosek z całokształtu danych. Słucham nie jedną stronę. W moim kraju, dzięki Bogu, opozycja jest obecna, i alternatywnych myśli bardzo dużo, aż do pełnego antagonizmu. Językiem rosyjski przekłada się cała światowa literatura. Cała krytyka Rosji, nawet najbrudniejsza, jest dostępna językiem rosyjski i mi znana. Mi jestem z czym porównać to co było przedtem, i to co odbywa się teraz w Rosji i w świecie.

  Mi dużo że nie podoba się z tego że widzę i rozumiem jak prawdę. Ze swojej strony prosto wierzysz do tego, że dziś modnie i odpowiada dziecięcym pojęciom o dobru i złu. Tak przytulny żyć, prościej. To mogę zrozumieć. Mogę zrozumieć stosunek Polaków do Rosjan jak do niższej rasy - to taka europejska tradycja. Lecz mi jest nie zrozumiały twój pogardliwie-pobłażliwy stosunek do twoich rodaków, których większość i które chcą rozsądnie myśleć, wolno od twojego fanatyzmu. Dlaczego oni lemingi? Dlaczego ich nawet nie wysłuchujesz? Takie u mnie złożyło się wrażenie od twoich zapisów i omawiania pod nimi.

  Nie pośpieszałeś by wieszać etykiety, szanowany. Samozadowolenie wróg rozsądku i przeszkoda dla wiedz.
 • @IWH 17:33:30
  wygnali całą opozycję ...a jakże toż ta opozycja to wszyscy wiedzieli była utworzona za pieniądze KREMLA i stamtad sterowana ,a dlaczego dostali azyl w EUROPIE ??? bo zwyczajnie jakby wrocili tam skad ich wysłali czyli z Rosji to by im ucieli zwyczajnie łby ,a tak to jeszcze troche w UNII pożyją zanim ich zatrują polonem sowieckie służby...pozdrawiam i żegnam na dzisiaj..ale zapraszam naujuprzejmiej jak potrafię na następną wymianę pogladów ,zawsze sie nawzajem coś o sobie nauczymy.....tak przy okazji ..KTO Z SĄSIADÓW ROSJI JĄ KOCHA ??? chyba NIKT !!! i to jest ta najgorsza prawda dla WAS ROSJAN !!!jedynie się WAS boją A TO MÓWI WSZYSTKO ...pozdrawiam szanownego pana.
 • @IWH 17:33:30
  W Moskwie jest całkiem spora grupa byłych gruzińskich oficjeli, którzy uciekli z kraju, bo w związku z powiązaniami z Kremlem, mieliby w Gruzji problemmy.
 • @R.Zaleski 17:34:35
  Rosja, w której żyję, zmienia się. Na dzisiaj ona goreje za Polskę po poziomie życia. Lecz nieskończenie lepiej po potencjale rozwoju. Polska - kolonia. Rosja - nie. Nam nikt nie przeszkadza rozwijać przemysł, nie zamyka nasze stocznie i przedsiębiorstwa. Droga Rosji jest otwarta - jest potrzebna tylko polityczna wola, żeby poruszać się naprzód.

  Mi trudno sądzić o efektywności kierowania dziś. Ze jednej strony przy komunistach za 10 lat zrobiły dziesięciokrotnie więcej, aniżeli za putinskie 20. Z innej strony, metody były wtedy absolutnie inne. Tradycyjna korupcja mocno hamuje rozwój państwa, to na pewno. Lecz fszystowskie lustracje w stylu Pilsudskego/Hitleru/Saakashwili, czy represji w stylu Stalina/Berii są nie prawne. A wszystko że zgodnie z prawem - skłonny do korupcji i w sumie to trudno podołać, na to należy czas i cierpliwość, a nie hasła "odjąć i podzielić".

  Wasza przechwałki swoimi sukcesami za cudze pieniądze, wasza radość waszym własnym długom, które będziecie ciągnęły na swoim garbie całymi pokoleniami, - sztuczna i nie przyrodnicza. Nie mogę teraz dużo mówić na ten temat, lecz wasze pragnienie rozwiązywać wojny jest związane z waszym zwyczajem żyć nie odpowiednio do dostatków i tracić więcej niż zarabiacie. Wszystkie zachodnie kraje żyją na kredyt oznacza żyją i za mój rachunek. Lecz nie pamiętają że nie trzeba pluć do ręki co daje.
 • @R.Zaleski 17:50:39
  >>Co do Rosji, to w wyborach wychodzi tam czasem 146%.

  Galimatias. Udowodnij. I pomyśl taką myśl, że podrobić "świadczenia falsyfikacji wyborów", które nie zdarzy się udowadniać, znacznie prościej, aniżeli podrobić wybory, za dowodem każdego przecinka w których obserwuje cały świat.
 • @R.Zaleski 17:56:28
  >>W Moskwie jest całkiem spora grupa byłych gruzińskich oficjeli, którzy uciekli z kraju, bo w związku z powiązaniami z Kremlem, mieliby w Gruzji problemmy.

  Domysły. Opozycja prześladuje się za to, że ona opozycja. Nawet jeśli u kogoś z ich pro-rosyjskie poglądy - oni mają na to prawo. A na twoją myśl ich za to trzeba prześladować, pozbawiać obywatelstwa, wypędzać z kraju.

  Dawaj imiona tych ludzi. Ponieważ wszyscy gruzińscy opozycjoniści, które ze słuchu, żyją w Francji, USA, Anglii. Dawno żyją.
 • @IWH 18:14:42
  Co mam udowadniać, poszukaj sobie screenu z telewizora w necie, zresztą to w Rosji weszło nawet do potocznego języka, Jak będziesz udawał, że nie wiesz rzeczy, które wiedzą wszyscy, to po co dyskutujesz.

  W sumie to pocieszające, gdy druga strona nie ma argumentów, koniec jest bliski.
 • @IWH 18:19:45
  Jedną nawet znałem, info od kolegi (specjalisty) ale nazwisk nie podam.
 • @IWH 18:11:16
  Nam nikt nie przeszkadza rozwijać przemysł, nie zamyka nasze stocznie i przedsiębiorstwa. - Nam Tusk, wam Putin.
  Eksportujecie już prawie tylko surowce 65% i trochę broni.

  Bez ropy i gazu byłaby bieda z nędzą.

  A kto się tym cieszy, ja to stale krytykuję. UE i tak szlag trafi, im szybciej tym lepiej.
 • @IWH 18:11:16
  pluć do ręki co daje...??? hi..hi.. wybacz kolego od zawsze to MY wam dawaliśmy ,A TERAZ TEŻ....bo placimy wam za gaz najwiecej ze wszystkich krajów ,od żadnego tyle nie dostajecie,to się nazywa szantaż ...a u nas siedzą na stanowiskach powsadzani tam przez PUTINA wasi rusofile...A U NAS ONI MORDUJĄ JUZ PRAWIE JAWNIE NASZYCH PATRIOTÓW ,WYPISZ ,WYMALUJ TO SAMO CO OBECNIE W CZECZENII,KADYROW ...to u nas prezydent ...zniewolili nas ,ale ludzie to wiedzą i stąd tak jak tam narasta do waś rosjan nienawiść ,czy ty to rozumiesz ,znów moieszacie sie w nasze sprawy ,ale to moze i dobrze ,szybciej z tym skończymy ,skończyliśmy z sowiecką rosja ,skończymy i z tym co teraz jest..jeszcze trochę czasu...pozdrawlaju...
 • @IWH 17:52:21
  "A myślę, że ty leming, ponieważ nie możesz wysunąć nos z informacyjnego kokonu."

  Źródła informacji najpierw testuję, potem im ufam lub nie.

  Widzisz jakoś tak się dziwnie składa, że potrafię w miarę trafnie przewidywać co będzie w przyszłości, też w Rosji. Możesz zresztą wrócić do naszej rozmowy sprzed paru miesięcy.
  Jasnowidzem nie jestem, po prostu wysnuwam logiczne wnioski na podstawie wiarygodnych źródeł informacji, do tego dochodzi wykształcenie i jakieś 30 lat obserwowania polityki, też praktycznego udziału w niej.

  Niestety wiekszość społeczeństwa zachowuje się wbrew własnym interesom, po części będąc oszukanym przez propagandę. Jak chcesz to zajrzyj na mój profil na Facebooku, jest tam artykuł z 1992 roku, w którym mówię to samo co teraz, tyle że wtedy w to wierzyła garstka a teraz 1/3 społeczeństwa. Nie ma pogardy w stosunku do większości społeczeństwa, raczej ich mi szkoda. Ale też denerwuje mnie ich głupota, bo nie jest tak trudnoteraz dotrzeć do prawdy, a przez swoje wybory marnują i swoje i moje życie i kraj.

  Co do Rosjan, to wielu lubię, miałem wśród nich przyjaciół, a opozycję za okazywaną determinację szanuję bardziej niż polską. Np Nawalny czy Udalcow i całe to towarzystwo moskiewskie.

  Twitter zwłaszcza sobie cenię i polecam.
 • Bylem w Gruzji 2 tygodnie temu
  Bylem tam 2 tyg. temu i potwierdzam to co napisal val. Gruzja po rozpadzie Sowietow przezyla nieprawdopodobne zalamanie, nieporownywaalne z Polską po 1989. Niemal cala ich gospodarka zalezna byla od relacji z Rosją. Do tego doszla nieprawdopodobna korupcja, przy ktorej blednie nawet ukrainska. Sakaashvili to zmienil i zrobil to szybko. Symbolem Gruzji dla mnie są to przeszklone posterunki policji--chcialbym to zobaczyc u nas. A poza tym, w Gruzji nas BARDZO LUBIĄ. Nie wiem nawet za co (poza akcja LK w 2008), ale lubia, tak jak kiedys na Wegrzech. Piekny kraj, mili ludzie, oby im sie powiodlo. Sakaashvili stwarza te szanse przeciecia pępowiny z Rosją i komunizmem, i nie dziwie sie, ze GW przejmuje groza. Jak to mozliwe aby obyc sie bez kadr wywodzacych sie z komunistycznych jaczejek.
 • @R.Zaleski 20:43:31
  "Prorocy" wzorem ciebie tak samo podtrzymywali Lenina sto lat po temu, jak dziś podtrzymujesz Удальцова. By chociaż zainteresowałeś się kto taki Junaków. Do Lenina jemu jak do gwiazdy, lecz on typowy "bolszewik". Znajdź jego biografię, przeczytaj. To nie skomplikowano. Sam nie potrafisz, ci znajdę.

  Co dotyczy twoich proroctw, nic jak długo nie odbyło się. Przyjmujesz pożądane za rzeczywiste. Protest nie ma ani rozmachu, ani przywództwa. Junaków - skandalista, Navalny, - kryminalny przestępca. Pierwszy może tylko prowokować własne pobranie pod Wartę raz po raz. Drugi, boję się, szybko siądzie do więzienia za złodzieja. Razem z Hodorkowski rękawiczki będzie szył. Тот już lata dziesięć siaduje, tak?

  Nawiasem mówiąć, nie słyszał nowiny o Litwinenko? Cała jego rodzina: ojciec, brat, żona - obwiniają w jego śmierci Berezowskiego, na który ten pracował. Brytańska ekspertowa grupa przesłuchała na detektorze kłamstwa Lugowogo i potwierdza że on nie ma stosunku na śmierć Litwinenko i nigdy nie miał do czynienia z polonem. Śledztwo rozsypywało się. U was na pewno o tym nie piszą, tak?
 • @IWH 10:58:57
  witam ...i tak to czytam ze zdziwieniem...pan sam piszesz że wszystka opozycja u was to prawie przestępcy ,kryminalisci albo podobni na żoldzie CIA ....a ja tak tylko sie zapytam ,a gdzie że u was WASI złodzieje ,??? u was to było tak że w dwa miesiące z pierwogo sekretara zostawał wielokrotnym miliarderem ,a dzisiaj ma na własnośc zawody ,rafinerie ,kombinaty i takie tam ...to kogo opn okradł że w dwa miesiące albo w roktak sie dorobił i to wszystko PRZYJACIELE pana PUTINA ...to czy oni przypadkiem nie OKRADLI rosyjskiego NARODU ??? I PANA TEŻ !!! ...a moze ta opozycja wyste puje przeciw tym złodziejom ??? choc naprawdę tam u was to złodziej na złodzieju siedzi i kazdy z nich okradł NAROD ROSYJSKI a co najśmieśzniejsze ,ci ZŁODZIEJE wsie swoje diengi trzymaja w AMERYCE albo w NIEMCZECH ,czyli na zapadzie...to kogo okradziono tam u was ...PANA TAKŻE !!! POZDRAWIAM...
 • @R.Zaleski 20:43:31
  Oto ci strona internetowa росстата. Tu można śledzić za dynamiką rosyjskiej gospodarki, w tej liczbie handlu zagranicznego.

  http://www.gks.ru/wps/wcm/connect/rosstat/rosstatsite/main/trade/

  Nafta surowa i gaz układają do objętości handlu zagranicznego FR tego roku 48%. To, zwyczajnie, dużo. Lecz mniej niż u waszego ulubionego Quataru czy Norwegii.
 • @IWH 10:58:57
  i jeszcze raz ...ROSJA to BOGATY KRAJ ...temu nikt nie zaprzeczy,tylko tam gdzie bogaty kraj to i bogaci ludzie ...a u WAS tam ...BIEDA ..tylko oligarchy ,złodzieje ktorzy WAS ,WIEŚ NAROD okradli ,dobrze sie maja ,stawiaja sobie pałace ,dwory ,kupują samoloty a biednI OKRADZENI ROSJANIE ledwie żyją ...to jak tam u was ,w innych krajach takich worow to zamykaja w tiurmu ,a u was takie wory rządzą wami i wy nic ,jeszcze im klaszczecie...no i macie co chcecie...wkrotce jak tak dalej pójdzie to ROSJA zniknie,CHINY potrzebują sie rozwijać ,im potrzebna do życia SYBERIA i oni ją sobie wezmą z pomocą PUTINA ...A was OSZUKAJĄ !!! bo uwierz mi pan, kto miliarder to on nie musi żyć w ROSJI nawet jak ROSJANIN ,dla niego nie ważna matuszka ROSIJA ,dla niego RODINA niszto nie znaczi ...TY ROZUMIESZ ???
 • @IWH 11:26:23
  nu znajesz kolega ,u nas ani QATAR ani NORWEGIA nic nie znaczy ,ot tylko małe bogate państwo gdzie ludziom sie wygodnie żyje ,a ROSIJA to niby potęga i mocarstwo A LUDZIE BIEDNY...
 • @IWH 11:26:23
  NO I JESZCZE RAZ ,PEWNIE ŻE WIECEJ NIŻ TE 48%...malutka NORWEGIA ledwie parę milionow ludzi a wydobywa tyle ropy i gazu tyle co prawie wy ..to normalne że bedzie miała wiecej niz 48% ...hi..hi..takie tlumaczenie to nie dla nas panie przyjacielu...
 • @val 11:24:37
  Jeśli nas tak mocno okradają, dlaczego nasz poziom życia jest nie o wiele niższy polskiego? U was przecież działa europejskie ustawodawstwo, nie ma korupcji, żyjecie na subsydium, i w ogóle prawie raj. A u nas "bojaźń i lęk", lecz przy czym ludzie żyją prawie tak samo i mają prawie też dochody.

  Tak, u nas jestem tu swoje Prohorowy i Lebedewy. Jednak "nie schwytany - nie złodziej" wciąż działa. Z innej strony, Berezowski uciekł, Hodorkowski w więzieniu. Zaczyna się śledztwo dla Nawalnego. Jakaś walka z złodziejami idzie.
 • @val 11:34:00
  U nas nie bieda, u nas poziom życia jest porównywalny z Polskim. Mogło być i wiele lepiej, zwyczajnie. Lecz nie teraz. Nie po rozpadzie ZSRR, który doprowadził dużą część naszego przemysłu na grań przepaści. Całe to trzeba ponawiać i przebudowywać. Na to trzeba pracę nie mniej trzech pokoleń za moimi szacunkami.

  Wspomnijcie Indie, do angielskiej kolonizacji. Wspomnijcie Chiny, do inwazji cudzoziemskich handlarzy. Oni też byli bardzo bogatymi krajami w te lata. A teraz tylko-tylko podejmują głowę ze strasznego ubóstwa, do którego ich zagnała wielowiekowa "współpraca", przerośnięta potem do śmiertelnego przeciwstawiania się z zachodem.
 • @IWH 12:00:15
  nu u was poziom życia waszych oligarchów to nieporównywalny z nikim na świecie a poziom zycia zwykłychrosjan to dużo jednak niższy niż u nas ,a jak wziąć do rozważań część zauralską to juz nie ma oczym mówić...no tak kolonialisci niszczyli kraje ,ale was Rosji NIKT nie niszczył to ROSJA najpierw a potem rosja sowiecka niszczyła wsiech wokrug..wsiech i grabiła do upadłego wedle swoich wzorców tak jak chłopów na Ukrainie w okresie ,,GOŁODOMORA" taka ta historia..,a ty był w kitaju ??? ja był mnogo razy....
 • @IWH 12:00:15
  no pan PUTIN ma 40 miliardow euro w zapadnom bankie i ma 50 hektarów park w północnych Niemczech i rezydencje tamże ze starym historycznym pałacem ,ilu Rosjanom można by polepszyć ich żyżn za 40 miliardow??? ty znajesz ??? a prezydent SZWAJCARII jeżdzi do pracy zwyczajnym pociągiem codziennie i to druga klasa ...KOGDA TAK BUDIET U WAS I U NAS ??? NO KOGDA ??? I KOGO NAM NADA SPRASZIWAĆ ???
 • @val 11:40:42
  No pomyśl taką myśl:
  - dziesięć lat po temu cząstka ropy naftowej surowej i gazu w eksporcie Rosji składała też 50%. A cząstka eksportu przetworów nafty składała 5%.
  - dziś Rosja eksportuje 48% surowej nafty i gazu i 22% odsetka przetworów.
  - za te dziesięć lat ogólny PKB i ogólny koszt eksportu Rosji wezbrały do pięciu razy. Т.е. koszt przetworów nafty, które sprzedaje Rosja teraz do 22 razy powyżej, aniżeli dziesięć lat po temu. Nie tak już źle.

  Tendencja w obecności. Jeśli czcisz rosyjskie aktualności - zdziwisz się dużej ilości zawiadomień o odkryciu nowych chemicznych zakładów i nowych obiektów hodowli i gospodarki rolnej. Lecz że nie będziesz czytał, słusznie?
 • @IWH 12:32:04
  NO KOLIEGA ...dziesięć lat temu ja za benzyne płacił 15 centów ,dzisiaj płace ponad 1 euro a jeżdzę samochodem ktory pali mniej niż tamten..10 lat temu ja zarabiał 1500 euro a dzisiaj prawie 10000 tysięcy.. to takije rachunki ...nic się nie zmieniło..
 • @val 12:21:14
  Rosjanie nie zniszczyli żadnego narodu. Czego nie wolno powiedzieć o cywilizacji conquistadorow, które w całości wymordowały dziesiątki narodów i kultur.

  Wasi oligarchy, słyszałem, też nie biedują.

  Co do gołodomoru. W też lata był straszny głód w Indzie, który trafnie trwał z różną intensywnością kilku dziesięcioleć. Umarły dziesiątki milionów osób. Indie wtedy było kolonią Brytanii. Nawiasem mówiąć, Churchill zaczynał swoją polityczną karierę jak dowódca karze drużyny, która przygnębiała głodne bunty.

  W też lata w USA duża depresja i głód. Ludność USA skracała się na 8 milionów osób. W też lata ludność Kresow Wschodnich Polski skracała się na 4 mln osób.

  Na pewno we wszystkich tych nieszczęściach są winne bolszewicy? A dlaczego te tematy nie rozdmuchują się w mediach?
 • @IWH 12:32:04
  no znaju ...w ROSJI otkrywajut nowyje zakłady i nowyje zaklady gospodarki rolnej,znaju ,ludi majut uże szto kuszat ,to znaju ,tolko ludi nie majut za dużo dienieg sztoby to pakupat,u nas toże to samo ,wpieredi byli diengi ,no nie było towarow ,tiepier są towary no nie ma dienieg ,czort znajet czto łutsze...
 • @val 12:41:37
  Zmienił się koszt. Ja toż i piszę "koszt". Produkcja przetworów nafty urosła w Rosji zaledwie więcej niż do pięciu razy.

  Mocno odstajemy w budowie maszyn, ponieważ najpierw przegrywamy konkurencję. Budowa maszyn rozwija się słabiej za gospodarkę rolną i chemiczną produkcję. Ponieważ jestem zajęty w stycznej branży, by preferowałem żeby budowa maszyn rozwijała się poaktywniej.

  Lecz jednak, jest na przykład taki zakład "Ростсельмаш". On sprzedaje swoje kombajny po całym świecie, ma filie w Kanadzie i jeszcze gdzieś, nie pamiętam. Wspiął się za ostatnie 10 lat. I ten zakład w moim mieście, mogę widzieć jego pomyślność naocznie. U was też znany.

  http://www.rostselmash.com/poland/pl/
 • @IWH 12:45:24
  w czortu indie i drugije...TAM RUSKICH NIE BYŁO...oni byli zdieś...i ludi umirali zdieś...niech Hindusy spraszywajut szto tam było BRITOW ..no skażi tam STALINA nie było ..on wymordował jeszcze przed II wojną SWOICH 30 MILIONOW LUDIEJ a w czasie wojny wymordował 200 tysiacz Poljakow,strelał im w gołowu,JAPOŃCE zamordowali 300 Amerykanów ,posle wojny wsie mordercy byli złapany i rozstrelany ,a u WAS tamtejsze mordercy żywut do dzisiaj,to jak to jest ??? pan PUTIN ochraniajet mordercow???...TAKA PRAWDA...!!!
 • @val 12:46:22
  >>czort znajet czto łutsze.

  Być może, lepiej jednak teraz. Socjalistyczne kraje były wyłączone z światowego handlu, beznadziejnie odstawały technologicznie. Z czasem zerwanie stało się by prosto okropnym. I była by nowa duża wojna na zniszczenie za przerób świata.

  Na ogół jestem optymistyczny co do przyszłości. Rosja dziś żyje tylko za swój rachunek bez datków z zewnątrz i jest być może jedynym niezależnym krajem na kontynencie. Rosji wdaje się bronić zasięgi, całość, i rozwijać handel. "Włażenie niedźwiedzia" do światowej gospodarki nie może przejść bezboleśnie. Lecz myślę, że dzisiejszy rząd nieźle sprawia się, unikając i blokując dużą wojnę.

  Mogło być nieskończone goreje.
 • @val 12:46:22
  Dziesięć lat temu też zarabiałem "w cyfrach" do dwudziestu razy mniej niż teraz.
 • @IWH 12:56:02
  NO I MY UŻE GAWARIM SZTO NAS BOLIT...wam nada rozwijat promyszlennośt ,eta prawilno ,tak kak kitajce ,wpuszczać wse firmy z całego świata ,tak kak w kitaju ...no ale u was diengi idut na oboronu ,rakiety ,a na wsio nie chwatit.a u waszych miliarderow diengi jest ,ja juz pisał ,oni nakupili pałaców ,prywatnych samolotow ,trzymajut te diengi w zapadnych bankach ..poczemu pan PUTIN ich chronit...??? to WORY !!!...TYCH DIENIEG BY CHWATAŁO NA NOWYJE ZAWODY,a tak oni postroit jeden ,a im nada by postroić dziesięc..no ale propagandiry kriczit na całe gardło ...
 • @IWH 13:04:18
  no ja tak nie dumaju z tym niedzwiedziem ,ty tolko posmotri kak idut kitajcy...oni produkuja tanio i nieraz gorsze ale tańsze i ludzie moga to kupić wiecej,ja by chieł widieć u nas rosyjskie samochody naprimier ,rosyjskie mieble ,u was drewna mnogo ,rosyjskie ryby,no a potem poczemu nie elektroniku ,ja zawsze wsiem wokrug skazywał że ROSJIJA to bogaty kraj i ma mudrych ludiej ,tolko nikogda nie byŁa bogata ...POCZEMU ??? POCZEMU ??? wy macie wsio sztoby być jednym z najważniejszych krajów na świecie ,ale dlaczego ci co wami rządzą nie chcą być przyjażni dla wszystkich dookoła ,tolko was strasza jacyto Amierykańcy zli ,że oni chca ukraść wasz kraj ,że oni chcą was napaść ..we wrogosci do całego świata ROSJA nigdy nie zostanie bogatym krajem,a wystarczy posłuchać waszego ŁAWROWA jak on wszystkich naokoło straszy waszymi rakietami,a smotri na kitaj tolko ...on bogaty na handlu z Amerykanami i was uprzedził..i nie bal się że Amerykańcy go pokuszajut ,nawt nie mial takiej armii jak wasza i patrz jaki bogaty a ROSJANIE to dużo madrzejszy narod niż chińczycy,straciliscie i czas i okazję ,moglibyscie byc przed chińczykami ,patrzcie tylko ,chińczycy nikogfo nie straszą ,sa uprzejmi ,uśmiechnięci i robia interesy a nikogo nie straszą rakietami ,to ja dajut tobie wopros !!! komu zależy aby rosja była słabym krajem i nadal traciła okazję ,bo nie amerykanom dzięki ktorym wzbogacili sie niepomiernie kitajcy ,ja pozdrawlaju druga..
 • @val 13:07:52
  Rosja traci na obronę 3% budżetu. Dla niezależnego kraju co stoi oddzielnie to całkiem nie zadziwiająco i w ogóle nie dużo, w porównaniu z 12% tejże Gruzji. Że tu dziwnego, ze względu na napięcie antyrosyjskich humorów i propagandy? Czy u was w gazetach nie piszą o zardzewiałych rosyjskich czołgy, nielatające samoloty i pijanych rosyjskich żołnierzy słowo do słowa jak w propagandzie Goebbelsa przed wojną?
 • @val 13:27:04
  Lawrow nikogo rakietami nie przestrasza. U jego inna posada. Wojskowe wypowiadały się po rakietach gwałtownie niedawno, to prawda. Lecz na to oni i wojskowe. A że muszą były by powiedzieć wojskowe Polski, na przykład, gdyby kandydat в prezydenci Rosji ogłosił na cały świat, że on podejmie uzbrojone powstanie w Polsce żeby zmienić rząd? Żeby rozumieć to, co odbywa się spróbuj wleźć do cudzej skóry i patrzyć cudzymi oczami.

  Rosyjskie bogactwo to tylko potencjał. To nie żywe pieniądze. Rozumowania o tym że "bogactwo" Rosjan nie odpowiada ich poziomowi życia - przyciągnięte za uszu. Żeby potencjał przekształcić na realne bogactwo należy czas, pieniądze i silna armia dla obrony czy napadu jak w Anglii czy USA.

  Co dotyczy "domniemanego" zagrożenia z boku zachodnich krajów - popatrz na bliski wschód który postawiony na klęczki serią wojen. Popatrz na Afganistan, gdzie pod osłoną amerykańskiej armii produkcja narkotyków urosła do 40 razy za dziesięć lat. Popatrz na tęż Gruzję, która bez ustanku uzbraja się na zachodnie pieniądze (twoje pieniądze), gdzie tylko i rozmowy że o nowej wojnie.
 • @val 13:27:04
  Nie prawda. Dynamika liczebności ludności Rosyjskiego Imperium i Związku Radzieckiego jest dostępna. Tam nie ma niepowodzenia do 30 mln osób który objaśniał się by represjami. To baśń. Natomiast są świadczenia że liczebność ludności ZSRR przy Stalinie rosła corocznie w przybliżeniu na 1 mln osób. z wyjątkiem wojny i dużego głodu. Czego nie powiesz o dzisiejszej Rosji.

  Represjom Stalina poddały się przede wszystkim bolszewicy-trockizmy. Ich były setki tysięcy, lecz nie dziesiątki milionów. Te same, które rozwiązały "czerwienny terror", który doprowadził do szaleńczego wzrostu ubóstwa i przestępczości w państwie. Popatrzcie swoje własne karykatury na bolszewików na początku stulecia ubiegłego - tam prawie wszędzie jest namalowany właśnie Trocki, pomysłodawca "czerwiennego terroru", zwolennik idei "eksportu rewolucji". Stalin zniszczył obie te idei. Dlaczego o tym nie wspominają?

  Po swoich przestępstwach, terrorze i rozgromienie bogatych chłopskich gospodarstw, Trocki uciekł do Ameryki, i jego tam ochraniał amerykański zwiad. Dlaczego o tym nie wspominają?

  Katyń dla was chory temat, nie zamierzam jej znów omawiać. Lecz dowolny kryminolog wam powie, że przestępca ma podkreślanie. U katów NKWD podkreślanie też było. I on nie odpowiada pogrzebom w Katyniu i Miedzianym. Prosto miejcie to uwzględniając.

  A ile rodzin rosyjskich pograniczników było wycięta polskim Korpus Ochrony Granicy w 20-х latach ubiegłego stulecia? Kobiet i dzieci? Dlaczego o tym nie wspominają? Dlaczego Ukraińcy i Białorusi byli wesołe pozbywać od polskich gospodarzy? Dlaczego słowo "pan" ma obelżywy odcień w Biłorusi i na Ukrainie? Na mocy czego w ogóle powstał precedens Wołyni?

  Przeczytajcie cokolwiek naukowo--historyczne o stosunku do miejscowej ludności na zdobytych Polakami ziemiach, o stosunku między polskimi oficerami i żołnierzami, o zachowaniu Polaków z jeńcami. Dowiadujecie się dużo nowego o terrorze i przygnębianiu.

  Opowiadając o przestępstwach Rosjan nigdy nie wspominacie o przestępstwach Polaków, które były na krótko wcześniej "rosyjskich bestialstw". Bardzo wygodna pozycja.
 • @IWH 13:47:57
  no ja już dumał że z toboju mogu pogoworit bez propagandy...a tu masz siurpyza...
 • @val 14:04:44
  >>no ja już dumał że z toboju mogu pogoworit bez propagandy...a tu masz siurpyza...

  Po co że wtedy wciągnąłeś tu propagandę? Przecież zacząłeś. Prosto przywożę historyczne i naukowe fakty. Możesz ich sprawdzić. Możesz nie wierzyć czy wierzyć. Lecz kiedy widzę kłamstwo, mówię że widzę kłamstwo. I uzasadniam dlaczego tak myślę. Po faktach zaprzeczania są?
 • @val 14:04:44
  Co do gospodarki dodam: Chiny niby już 18 lat jak wstąpił do WTO. Rosja musi tylko jeszcze wstąpić tego miesiąca. Może po tym nasze towary pojawią się i w Polsce. A waszych będzie więcej u nas. Chociaż wątpię że to tak szybko stanie się. Nasze rządy wciąż coś dzielą, wstęp do WTO jest zawieszony na dwa tygodnie.
 • @IWH 13:59:12
  no ty nie bojsia GRUZJI ona na was nie napadnie ..to wsie znajut...a AFGANISTAN to wy toże byli i potem toże byli narkotiki a tepier Amerykańcy może zdiełat że już nie budiet...kto znajet..no sotri tolko ,gdie byli Amerykańćy to wsie strany bogate..a gdzie Rosjany to BIEDA !!!...kak kitaj pokłocil się z wami i poszedł na handel z Amerykanami to teraz bogaty ...no i Ameierykańcy nic mu złego nie zrobili..poczemu ty straszysz AMIERYKAŃCAMI ,ja już tobie skazał ,wy budtie dla wsech stran dookoła was prijatieli a nie wrogi...i budiet wsiem lepiej..nikto was nie zagrabit ...eto niewozmożno ekonomiczno..POZDRAWLAJU..TY nie siej propagandy ,ona wam nie służit ,eto wsio..
 • @val 14:13:55
  Gdzie Rosjanie tam nie nieszczęście, tam tworzą się z prochów zburzone i zniszczone państwa wzorem Polski. Duże i nie rozbite na części. A gdzie Amerykanie - tam wojna domowa z rozdziałem państw na drobne bezsilne kawałeczki. Popatrz to, co uważny nie odbywa się. W Afganistanie Rosjanie budowali stadiony i niszczyli makowe posiewy. Amerykanie czynią przeciwnie.

  Co do ekonomicznego ograbienia. Amerykanie w czasach Elcyna otrzymali ekskluzywne prawo opracowywać gazowe złoża Rosji. Projekty są znane pod nazwą "Сахалин-1" i "Сахалин-2". Te projekty były złożone tak, że Rosja otrzymała by jakiekolwiek pieniądze za swoje zasoby tylko po roku 29 czasów po początku zdobyczy. Nie znał tę historię? Popatrz lepiej uważnie na własne umowy po łupkowym gazie. Oni są takie same grabieżcze. Toż sprawa i nie idzie.
 • @val 14:13:55
  Po narkotykach w Afganistanie nie zrozumiałeś. Za poprzedni rok produkcja opiumu w Afganistanie wzrosła o 61% (po słowach Pan Gi Mun). Afganistan - czyni 93% opiumu w świecie. 75% heroinu w Europie rodzajem z Afganistanu.

  Amerykanie blokują każde działania przeciw produkcji narkotyków, a ze swojej strony tylko imitują anty-narkotyczną działalność, faktyczno nie czyniąc nic. Produkcja narkotyków urosła do 40 razy właśnie w te lata, aż amerykańskie wojska w Afganistanie. A teraz oni stamtąd odchodzą. Przyszły, zrobiły narkomafię i zamierzają odchodzić. Że oni, jak mówisz, zrobią żeby narkotyków z Afganistanu nie było? I kiedy? Oni już dziesięć lat tam, dłużej czym ZSRR swego czasu.

  http://modernpolitics.ru/wp-content/uploads/2012/03/afganistan_b.jpg
  http://magspace.ru/uploads/2010/05/23/14-43us-marines-opium-field.jpg
  http://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/4/80/760/80760024_us_opium.jpg
  http://anna-news.info/sites/default/files/2011/u126/%20%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B8.jpg
  http://globalist.org.ua/images/91717_2.jpg

  Podobnych obrazków w sieci ogromna ilość. Nikt nie chowa się przysłaniając handel narkotykami. Tylko mieszczuchom lenistwo rozpłaszczyć oczy.
 • @ 15:32:04
  Zabawiaj się:

  http://img15.nnm.ru/3/c/e/6/a/7737b4e9c3f39ebb013060d68fa.jpg
  http://midgard-info.ru/wp-content/uploads/2012/05/%D0%B3%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B4-8.jpg
  http://midgard-info.ru/wp-content/uploads/2012/05/%D0%B3%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B4-13.jpg
  http://top.oprf.ru/storage/c/2012/03/20/1332235717_289200_99.jpg

  Oto, nawiasem mówiąć. Też charakterystyczne. Na pewno nie słyszeliście o tym skandalu. Pluton snajperów i ich emblemat:

  http://rublogers.ru/uploads/posts/2012-02/1328855851_1446297_20120210055835.gif.jpg
 • @IWH 15:56:12
  to ty nie znajesz czto tam diełajetsa z tymi narkotykami ??? no tam afgańcy je uprawiajut ,no znajesz oni z tego żiwut,a jak to już urośnie to oni to sprzedaja Amerykanom a ci to kupuja ,afgańcy maja z czego zyc ,a potem Amerykańcy to PALĄ !!! TY POKAZUJESZ TYLKO ZDJĘCIA JAK TO ROSNIE ,TY POKAŻ ZDJĘCIA JAK AMERYKANIE TO NISZCZĄ ..tego ty nie pokazał ,znaczy ty pierwej wody propagandzist ,co ja juz zdążył zauważyć...a tam gdzie byli Amerykańcy to teraz dobrobyt ,a gdzie ruskie to bieda ..nu ty tlko patrz KOREA PŁD i KOREA PŁN.. bieri kraje arabskie tam gdzie Amerykańcy to bogactwo a gdzie wy to bieda ,IRAN to bieda ,IRAK to była bieda ,Syria to bieda ,WENEZUELA to BIEDA ,a patrz EMIRATY arabskie ,kuwejt ,arabia saudyjska to taka sama ropa i bogactwo,no i ludi tam bogaty ,nu patrz ty Amerykańcy wszystkiego nie ukradli ..no to coś znaczy..a masz kraje kaukazu ,bez rosji ,to bogactwo ,z ROSJĄ to nadal bieda...ALE JA TOBIE SKAZAŁ,MY MOŻEM GAWARIT ALE BEZ bolszewickoj PROPAGANDY ,ty jeszczo żywiosz w latach 60 tejże waszej propagandy a u nas juz 2012 god...smotri ,2012...a nie 1960 ..ty obudsia ,cziełowiek,u was z takoj propagandoj nikogda nie budiet choroszo ,normalnie nikto was nie wpustit do biznesa i z kim wy budiete handlowac ??? z biednymi krajami ??? to budziecie biedny ,ty smotri kitajce handlowali z bogatymi amerykanami to i bogate,a wy z biednymi to i biedne,a ZDIEŚ amerykańcy mają swojego gaza wiecej niż wy ,a ropy i gaza NASZLI NA ŚRODZIEMNOM MORE DOŚYC DUŻO ABY WYSTARCZYŁO NA STO LAT...i wasz gaz nam nie nużenno to wam spadną zyski i szto budiet...ot zagwozdka dla pana PUTINA ...pozdrawlaju
 • @IWH 14:09:08
  nu KłAMIESZ ob etoj istorii !!!..u was już nie było TROCKIEGO bo dawno uciekł a GUŁAGI to dopiero niedawno pozamykali i to nie wsie ,nie wsie ,tak i ty breszesz jak ruska sobaka i kłamiesz ,MNIE NIE NABIERZESZ ,my was mordowali w 1920 roku ??? a wy co tam robili wtedy pod Warszawu..??? aaa gołodny byli ,hotieli sobie szokoladu pakuszat ...aaa..??? ...NU MIY I ZNAJEM WAS ,NO I JA DUMAŁ SZTO WY TROCHE ZMĄDRZELI ,A WY TAKIJE SAMYJE SOWSIEM DURAKI KAK LETA TOMU NAZAD..wy byli drugim mocarstwem w mire ,ano że duraki to wy już mozetie tolko posmatreć na NAS !!! UNIA ma już prawie 650 milionow ludiej i największą promyślennośc w mire ,bolsze czem aMERYKAŃCE ,no i my zewyczajno was nie boimsa..mnie nada tolko posmiejatsia niemnożko z waszich politykierow takich kak ten ławrow,no i wy tolko smotrite bo wam kitajcy uże na sibire gospodarujut,budiete potem proszitca o pomoszcz..nu uwidim ..kak budiet..
 • @IWH 14:02:09
  nu ty dobrowolszczik skazi mienia kto to napał na was ??? nu kto ..tolko GITLER ...a na kowo wy napali ??? ano na finlandiu ,na polszu ,na pribałtiku ,na WĘGRY ,na CZECHOSLOWACJU ,na Afganistan,na Gruzju ,na CZECZENIU i można tak dołgo ..to kto zdieś agresor..??? Amerykańcy broniut mira na świetie ,eto znajut wsie i my im pomagajem..tam gdzie Amerykańcy craza ludiam legcze żić...nu do swidanja ...
 • @IWH 16:58:14
  W okolicy Singapuru jest wiele portów, które Singapurem nie są. Nie dlatego wygrał. Poczytaj Lee, twórcę jego potęgi, to się dowiesz.

  30 lat temu tam była bida, bałagan , gangi itd.

  Co będzie dalej, PKB pokazuje.
 • @IWH 13:47:57
  Myśmy przed wojną 40% wydawali na zbrojenia a i tak na takich sąsiadów było za mało.
 • @val 16:57:19
  Powtarzam: 93% opiatów, co SPRZEDAJE się w świecie, - afgańskiej produkcji. Afgańscy chłopi nie sprzedają opium Amerykanom, ponieważ cena na jego, którą płacą Amerykanie do ośmiu razy niżej, aniżeli to co płacą narkohandlarze. Afgańczycy może i nie utworzone, lecz policzyć umieją. 75% heroiny w Europie - afgańskiej produkcji. W Afganistanie więcej 400 laboratoriów po produkcji heroiny.

  Za dziesięć lat w Afganistanie Amerykanie zrujnowali 4 laboratorium. I to jest wspólne z Rosjanami pod wpływem nalegań Rosjan. Rosjanie co roku podnoszą pytanie po wstrzymaniu narkohandlu z Afganistanu. I otrzymują od Amerykanów jedną i tęż odpowiedź: nie "ma nie chcemy kłócić się z afgańskim narodem".

  >> "At current levels, world heroin consumption (340 tons) and seizures represent an annual flow of 430-450 tons of heroin into the global heroin market. Of that total, opium from Myanmar and the Lao People's Democratic Republic yields some 50 tons, while the rest, some 380 tons of heroin and morphine, is produced exclusively from Afghan opium. While approximately 5 tons are consumed and seized in Afghanistan, the remaining bulk of 375 tons is trafficked worldwide via routes flowing into and through the countries neighbouring Afghanistan." ((C) UNODC - United Nations Office on Drugs and Crime)

  http://www.unodc.org/unodc/en/drug-trafficking/index.html
  http://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Office_on_Drugs_and_Crime

  Propaganda, mówisz?
 • @val 18:38:17
  Kształć się. Amerykanin o Ameryce:

  http://www.foreignpolicyjournal.com/2012/06/30/can-the-world-survive-washingtons-hubris/
 • @R.Zaleski 15:54:31
  Gruzini chcieli wojnę - zrobiły wojnę. I otrzymały za zasługami. To już inny raz za dwadzieścia lat, kiedy oni jeżdżą z wizytą do sąsiadów na czołgu. I teraz jawnie przygotowują się znów. Saakashwili już oświadczył, że "Rosjanie pójdą z Osetii i Abchazji przedtem czym ktokolwiek może przedstawić". Chociaż cena jego słowom jest znana.
 • @IWH 07:26:39
  Już w Anglii Litwinienko ogłosił światu informacje o powiązaniach Putina z działalnością mafii uzbeckiej. Opowiadał o przemytach narkotyków, w których brali udział politycy i oficerowie FSB. Te informacje nie mogły pozostać bez odpowiedzi. Świat nie chciał w to wierzyć i pewnie nie uwierzyłby, gdyby nie śmierć Saszy.

  Pamiętajmy, że Litwinienko dostarczył, też wielu dowodów na powiązania włoskich polityków z rosyjskimi służbami specjalnymi. Tzw „włoska komisja Mitrochina” dostała za pośrednictwem Litwinienki wiele tajnych dokumentów."
  http://foxmulder.blox.pl/2010/03/Moskiewska-wycinanka.html
 • @IWH 07:26:39
  http://www.psz.pl/tekst-25158/Maciej-Pietruszewski-Drogi-tranzytu-afganskich-narkotykow-przez-obszar-poradziecki

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

więcej